Quantcast
< sekcia Slovensko

KUBÍK: Pohľadávka voči mestu Martin je zákonná aj právoplatne priznaná

Predseda strany Sieť Radoslav Procházka (uprostred) a podpredseda Andrej Hrnčiar Foto: FOTO TASR/Pavol Ďurčo

Martin musí podľa rozsudku Najvyššieho súdu v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole zaplatiť 8,4 milióna eur firme právnika Petra Kubíka.

Bratislava 16. júla (TASR) - Primátor Martina Andrej Hrnčiar s ústavným právnikom Radoslavom Procházkom (obaja Sieť) sa snažia politickým tlakom cez médiá ovplyvniť rozhodovanie súdov v kauze dlhu mesta Martin. Reagoval právnik Peter Kubík, majiteľ pohľadávky voči mestu Martin, na dnešné vyjadrenia Procházku a Hrnčiara.

Kubík trvá na tom, že pohľadávka je zákonná, a preto je aj právoplatne priznaná. "Primátor sa nemá stavať nad zákon, má rešpektovať súdne rozhodnutie a vyrovnať dlh," vyhlásil Kubík. Poukázal tiež na to, že mesto Martin zastupuje právnická kancelária Tora Legal, s.r.o., a to za odmenu dva milióny eur. Podľa Kubíka pritom ide o advokátsku prácu, ktorá má aj medzi renomovanými advokátskymi kanceláriami cenu maximálne 5000 eur. Na zákazku navyše podľa Kubíka neprebehla verejná súťaž.

"Tora Legal bola vybratá vo výberovom konaní, zmluva bola schvaľovaná na mestskom zastupiteľstve. Dostal som mandát na jej podpísanie, čítali ju všetci poslanci zastupiteľstva, občania mesta Martin sa s ňou mohli oboznámiť," reagoval Hrnčiar.

Za zavádzanie považuje aj sumu 5000 eur za právne služby. Hrnčiar zdôrazňuje, že firme Tora Legal mesto Martin zaplatí len vtedy, keď spor vyhrá. "Ak prehráme, pánovi Kubíkovi zaplatíme 8,4 milióna eur a Tore Legal nič. Ak vyhráme, pánovi Kubíkovi nezaplatíme nič, Tore Legal zaplatíme dva milióny eur a ušetríme 6,4 milióna eur," vysvetlil Hrnčiar.

Dodal, že rozumie tomu, prečo Kubík spochybňuje kanceláriu Tora Legal. "Pán Kubík totiž zastupoval cyperskú schránkovú spoločnosť v kauze Tipos, ktorá chcela desiatky miliónov eur od štátu. Ale Tipos vyhral na Ústavnom súde a zastupovala ho práve kancelária Tora Legal," zdôraznil Hrnčiar, ktorý odmieta dať schránkovým firmám čo i len jedno euro. "Budeme robiť všetko pre to, aby sme vyhrali a nemuseli platiť ani euro," doplnil martinský primátor.

Mesto Martin musí podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR z 26. februára 2015 v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole, a. s., zaplatiť 8,4 milióna eur firme PK Faktoring právnika Petra Kubíka. Mesto sa obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie, a zároveň požiadalo o odklad vykonateľnosti. Uznesenie o odklade vykonateľnosti vydal senát Najvyššieho súdu 19. júna.

Za bývalého primátora Stanislava Bernáta malo mesto Martin v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún (3,42 milióna eur).

V súvislosti s pohľadávkou sa dnes vyjadrili nielen Procházka s Hrnčiarom, ale aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Hrnčiar od neho ešte minulý týždeň v otvorenom liste žiadal, aby zasiahol proti možnej privatizácii Turčianskej vodohospodárskej spoločnosti, ktorej hlavným akcionárom je exekúciou ohrozený Martin. List podpísalo 60 primátorov a starostov Turca.

Fico na výzvy o pomoci samospráve reagoval so slovami, že šéf Siete Procházka bol svedkom na svadbe právnika Petra Kubíka. Zároveň vyzval Procházku, aby osobne dohodol zrušenie pohľadávky vo výške 8,4 milióna eur voči mestu Martin. Procházka v tom zmysel nevidí. Zdôraznil, že bez ohľadu na to, kto pohľadávku voči mestu vlastnil, Martin ju neuznáva.