< sekcia Slovensko

Ľ. Blaha sa obrátil na Ústavný súd pre znižovanie dôchodkov komunistom

Na snímke poslanec NR SR Ľuboš Blaha (Smer-SD, foto z archívu. Foto: TASR Jakub Kotian

Zákon presadili koaliční poslanci, ktorí argumentovali zabezpečením spravodlivosti. Dôchodky týchto predstaviteľov sú podľa nich vysoko nadpriemerné.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Podpredseda opozičného Smeru-SD a poslanec Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha sa na základe podpisov poslancov NR SR obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci znižovania dôchodkov bývalým komunistickým predstaviteľom. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Smeru-SD. Zákon o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu schválil parlament ešte v júni. Blaha to označil za "živočíšnu pomstu".

"Tak, ako sme v lete sľúbili, napadli sme na ústavnom súde zákon o odoberaní dôchodkov komunistom. Tento absurdný pravicový zákon trestá každého, kto pracoval na ústrednom výbore komunistickej strany, vrátane mzdárok a vrátnikov, ktorí nemali s politikou nič spoločné. Uplatňuje sa princíp kolektívnej viny, podľa ktorého bol každý policajt v určitých zložkách eštébák, dokonca aj strážnik atómovej elektrárne," vyhlásil Blaha na sociálnej sieti.

Blaha dodal, že "toto nie je o spravodlivosti, toto je živočíšna pomsta, toto je ďalší primitívny útok na seniorov na Slovensku". Podanie na ÚS podľa neho podpísali poslanci Smeru-SD, štyria nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD a jeden koaličný poslanec, ktorého meno nekonkretizoval.

Zákon presadili koaliční poslanci, ktorí argumentovali zabezpečením spravodlivosti. Dôchodky týchto predstaviteľov sú podľa nich vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktoré komunistická moc prenasledovala, je veľmi nízke. Znižovať dôchodky sa majú predstaviteľom bývalého komunistického režimu a niekdajších bezpečnostných zložiek.

Do dôchodku sa týmto osobám nezaráta obdobie rokov, v ktorom pracovali pre totalitný režim a jeho represívny aparát. Odobratie benefitov v rámci dôchodkov sa má týkať aj vdov a vdovcov po týchto osobách.