Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

L. Bukovszky: Nestačí len spomínať na obete holokaustu

Na snímke splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny László Bukovszky. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomína 27. januára utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

Bratislava 27. januára (TASR) – Pamiatka obetí holokaustu pripomína, že je nevyhnutné postaviť sa proti manipulácii a nenávistným prejavom, ktoré môžu ohrozovať každú spoločnosť. Pri príležitosti piatkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu to uviedol splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky.

"Nestačí len spomínať na obete holokaustu, je potrebné aj pripomínať to, kam až môže nenávisť a cynizmus medzi kultúrnymi národmi viesť," upozornil. Zdôraznil význam ochrany slobody, demokracie, života a ľudskej dôstojnosti. "Nedajme šancu tým ľuďom, ktorí sa nepoučili z histórie a sú schopní pre svoje sebecké a krátkozraké ciele vytvárať strach a tragédie zopakovať," vyhlásil splnomocnenec. Apeluje v tejto súvislosti na posilnenie občianskej a demokratickej spoločnosti, "v ktorej si každý jej člen alebo komunita nájde svoje opodstatnené miesto".

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomína 27. januára utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k oslobodeniu koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.