Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Slovensko

L. Bukovszky: O oficiálne uznanie sa uchádza i goralská menšina

Na archívnej snímke splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky. Foto: TASR - Dano Veselský

V SR je v súčasnosti 13 oficiálne uznávaných národnostných menšín – maďarská, rómska, česká, moravská, rusínska, poľská, ukrajinská, bulharská, srbská, nemecká, židovská, chorvátska a ruská.

Bratislava 31. januára (TASR) - Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny nemá pripomienky k predloženému návrhu na uznanie vietnamskej komunity za oficiálne uznanú národnostnú menšinu. Splnomocnenec László Bukovszky však pripomína, že podobnú žiadosť na Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR adresovali aj predstavitelia goralskej menšiny. Informoval o tom úrad splnomocnenca.

"Splnomocnenec dúfa, že spomínanému návrhu sa v dohľadnom čase bude náležite venovať Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť," tlmočil Bukovszkeho stanovisko vedúci sekretariátu úradu splnomocnenca Zoltán Kovács.

Rezort spravodlivosti navrhol uznať vietnamskú komunitu za oficiálne uznanú národnostnú menšinu prijatím uznesenia vlády. Návrh predložil v pondelok (30. 1.) do medzirezortného pripomienkového konania.

Podnetom na predloženie návrhu do medzirezortného pripomienkového konania je uznesenie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť z 28. novembra 2022. Materiál možno pripomienkovať do 10. februára.

K vietnamskej národnosti sa v Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 prihlásilo 2793 občanov, 489 ľudí si ju uviedlo ako ďalšiu národnosť. Práve po ostatnom sčítaní oživila vietnamská komunita snahy o uznanie Vietnamcov na Slovensku za oficiálnu národnostnú menšinu.

V SR je v súčasnosti 13 oficiálne uznávaných národnostných menšín – maďarská, rómska, česká, moravská, rusínska, poľská, ukrajinská, bulharská, srbská, nemecká, židovská, chorvátska a ruská.