< sekcia Slovensko

Ľ. Laššáková: Nová výzva je otvorená,dva milióny sú pre ľudovú kultúru

Na snnímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková počas tlačovej konferencie na tému Pocta folklóru v srdci Slovenska, v Banskej Bystrici 24. januára 2020. Foto: TASR - Ján Krošlák

Pocta folklóru v srdci Slovenska patrí medzi podujatia, ktoré sú výsledkom projektu Folklór – duša Slovenska z dielne ministerky kultúry Ľ. Laššákovej a premiéra P. Pellegriniho.

Banská Bystrica 24. januára (TASR) – Folklórne srdce Slovenska bilo v piatok v Banskej Bystrici pre deti s onkologickým a iným vážnym ochorením. Organizátorom benefičného koncertu v aule Beliana Univerzity Mateja Bela (UMB), vďaka ktorým poputuje detskej onkológii a občianskemu združeniu Svetielko nádeje výťažok vo výške 3000 eur, bol univerzitný folklórny súbor Mladosť v spolupráci s Národným osvetovým centrom a UMB.

Pocta folklóru v srdci Slovenska, a teda v meste pod Urpínom, patrí medzi podujatia, ktoré sú výsledkom projektu Folklór – duša Slovenska z dielne ministerky kultúry Ľubice Laššákovej a premiéra Petra Pellegriniho. Tri milióny eur vlani pomohli profesionálnym i neprofesionálnym folklórnym telesám, ľudovým umelcom a remeselníkom. Podporu získalo asi 400 projektov po celom Slovensku.

"Folklór je kultúrnou dušou slovenského národa. Stelesnený v hudobnej, hereckej, tanečnej i dramatickej komunikácií v nás vytvára hlbokú kultúrnu stopu a formuje naše národné črty. Tie sa odzrkadlili aj v našom srdci Slovenska, keď podporení folkloristi v piatok účinkovali v snahe pomôcť deťom, ktoré sú osudom ťažko skúšané," konštatovala Laššáková.

Ako zdôraznila ministerka, rezort kultúry 21. januára otvoril novú výzvu v oblasti podpory regionálnej kultúry vo výške dva milióny eur. O finančnú dotáciu sa do 5. februára môžu uchádzať neprofesionálne folklórne telesá, ale aj individuálni ľudoví umelci, ktorí podporujú regionálnu a tradičnú kultúru.

"Som rada, že naša vlaňajšia výzva padla na úrodnú pôdu a rozhodli sme sa, že ju budeme opakovať. Záujemcovia o podávanie žiadostí si nájdu všetky potrebné informácie na webovej stránke ministerstva kultúry. Trochu sme uvoľnili podmienky, budeme sa venovať neprofesionálnym súborom a záujemcom. O dotáciu môžu žiadať občianske združenia, mestá, obce a vyššie územné celky," reagovala ministerka.