Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. september 2023Meniny má Móric
< sekcia Slovensko

Parízek: Vyjadrenia v ruských médiách ohľadom roku 1968 sú nešťastné

Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek. Foto: MZVaEZ SR

Rezort diplomacie tiež vydal vyhlásenie, v ktorom odmietol opakujúce sa pokusy ruských médií o falzifikáciu historických udalostí spojených s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR v roku 1968.

Bratislava 22. novembra (TASR) – Slovensko bude protestovať voči článkom v oficiálnych ruských médiách, podľa ktorých by malo byť Československo vďačné ZSSR za rok 1968. Po zasadnutí vlády SR to v stredu uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek.

"Sú to veľmi nešťastné vyjadrenia. Ja som tie články videl a myslím si, že nadpis sám o sebe je už taký dosť poburujúci, takže my určite budeme vyžadovať reakciu a odôvodnenie z ruskej strany," reagoval Parízek. Záležitosť bude podľa jeho slov komunikovaná veľvyslancovi Ruskej federácie na Slovensku.

Konkrétne kroky podnikne aj zastupiteľstvo Slovenska v Moskve. "Nie je to prvý prípad, vy veľmi dobre viete, aké sú médiá. Verím, že sa to vysvetlí, ale takisto sa budem snažiť komunikovať naše znepokojenie ruskej strane takým spôsobom, aby sa to už neopakovalo," doplnil Parízek.

Na publikované vyjadrenia zareagoval aj druhý štátny tajomník rezortu Ivan Korčok. "Ostro protestujem proti hrubému prekrucovaniu dejín a úmyselným dezinformáciám súvisiacim s okupáciou Československa v roku 1968, ako ich publikujú niektoré ruské médiá. Pravdu si nemožno podrobiť propagandou!" uviedol v stredu na sociálnej sieti.

Rezort diplomacie tiež vydal vyhlásenie, v ktorom odmietol opakujúce sa pokusy ruských médií o falzifikáciu historických udalostí spojených s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968.

Televízna stanica Ministerstva obrany Ruskej federácie Zvezda na svojom portáli zverejnila článok "Československo by malo byť vďačné ZSSR za rok 1968: história Pražskej jari". Za ešte závažnejší problém ministerstvo považuje falšovanie histórie okupácie Československa v časopise "Na bojevom postu", ktorý publikoval propagandistický článok plukovníka Safronova a podplukovníka Makojeva. Podľa rezortu je zarážajúce, že už aj v oficiálnom tlačovom orgáne Federálnej služby vojsk národnej gardy Ruskej federácie dochádza k zverejňovaniu účelových dezinformácií.

"Ostro odsudzujeme všetky snahy o prepisovanie minulosti a deformovanie historickej pravdy o tejto temnej kapitole slovensko-ruských vzťahov. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a následná vojenská okupácia boli flagrantným porušením základných princípov medzinárodného práva, viedli k prehĺbeniu totalitného režimu porušujúceho ľudské práva, a spôsobili utrpenie veľkému počtu ľudí," vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.