< sekcia Slovensko

Ľ. Paulis: Závan pokroku medzi rektormi vítam

Na archívnej snímke štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pre vedu a výskum Ľudovít Paulis. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Som rád, že aj títo šéfovia vzdelávacích inštitúcií na Slovensku pochopili potrebu reformy, dodal štátny tajomník.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Závan pokroku medzi rektormi víta štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis. Tvrdí, že je to jasný dôkaz, že univerzity a vysoké školy nie sú na odpis. Na sociálnej sieti tak reagoval na margo založenia Alternatívnej platformy slovenských rektoriek a rektorov.

"Rektori dali najavo, že sú pripravení na zmenu a chcú vykročiť správnym smerom," tvrdí Paulis. Poukázal na to, že symbolicky 17. novembra vystúpila skupina rektorov s tým, že už nechcú, aby vysoké školy prešľapovali na mieste. "Rád budem diskutovať a spolupracovať s každým združením, ktorému osud vzdelávania, vedy a výskumu nie je ľahostajný. Som rád, že aj títo šéfovia vzdelávacích inštitúcií na Slovensku pochopili potrebu reformy," dodal štátny tajomník.

Na Slovensku vznikla v utorok 17. novembra Alternatívna platforma slovenských rektoriek a rektorov. Táto nezávislá platforma je alternatívou voči oficiálne prezentovanej línií väčšinovej časti Slovenskej rektorskej konferencie (SRK). V záujme obnovenia dôvery širokej verejnosti v slovenské vysoké školstvo sú členovia novej platformy otvorení diskusii a ponúkajú niekoľko konkrétnych téz. "Nechceme, aby naša iniciatíva bola vnímaná ako boj proti niekomu. Chceme, aby sa na báze tejto platformy slobodne a otvorene diskutovalo o veciach, o ktorých (až na svetlé výnimky) v súčasnosti reprezentácie vysokých škôl mlčia," tvrdia členovia novej platformy.

Pod platformou sú podpísaní rektor Univerzity Komenského Marek Števček, rektor Slovenskej technickej univerzity Miroslav Fikar, rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť, rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Pavol Sovák, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Jana Mojžišová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Bohunka Koklesová, rektor Paneurópskej vysokej školy v Bratislave Juraj Stern, rektor Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici Egon Krák a rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií BISLA Samuel Abrahám.