Quantcast
< sekcia Slovensko

L. Sólymos: Usilujme sa o partnerstvo s maďarskou vládou

Na archívnej snímke predseda Most-Híd László Sólymos. Foto: TASR - Dano Veselský

Voľby, ktoré sa cez víkend konali v Maďarsku, zasiahla podľa neho "drsná kampaň". Rozdelila aj maďarské komunity za hranicami, tvrdí Sólymos.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Rešpektujme rozhodnutie maďarských voličov a usilujme sa o korektné partnerstvo s maďarskou vládou. V reakcii na parlamentné voľby, ktoré sa konali cez víkend v Maďarsku, to uviedol predseda republikovej rady mimoparlamentnej strany Aliancia László Sólymos.

"Most-Híd parlamentné voľby vždy považoval za vnútornú záležitosť Maďarska a na politickom boji ani v minulosti, ani teraz sa nezúčastnil," hovorí Sólymos. Voľby, ktoré sa cez víkend konali v Maďarsku, zasiahla podľa neho "drsná kampaň". Rozdelila aj maďarské komunity za hranicami, tvrdí.

Sólymos doplnil, že je potrebné zaoberať sa problémami, ktorým čelí maďarská komunita na Slovensku. "Klesajúcou životnou úrovňou, rastúcimi cenami energií a potravín, s problémami našich regiónov. V záujme toho, aby sme boli schopní ich vyriešiť, musíme sa vrátiť k základným tézam zjednotenej strany Aliancia," povedal Sólymos.

Bloku strán Fidesz-KDNP zagratulovalo k volebnému víťazstvu mimoparlamentné Maďarské fórum. Strana dodala, že si želá, aby sa obdobie napätia skončilo. "Nech je politické smerovanie Maďarov opäť jednotné. Riešenie vidíme v orientácii na EÚ a NATO. Prajeme si, aby predvolebná politika v Maďarsku neviedla k izolácii Maďarska v rámci EÚ. Dôsledky takéhoto stavu by sme pocítili hlavne my tu za hranicami," uviedla strana na sociálnej sieti.

V nedeľu (3. 4.) sa v Maďarsku konali parlamentné voľby. Maďarský premiér Viktor Orbán zostane vo funkcii ďalšie štyri roky. Jeho vládny blok strán Fidesz-KDNP, ktorý je pri moci od roku 2010, dosiahol víťazstvo a podľa doterajších výsledkov smeruje k dvojtretinovej väčšine v parlamente.