Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

Žitňanská nebude vstupovať poslancom do doplnenia Súdnej rady

Podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská. Foto: TASR - Dano Veselský

V celkovo 18-člennom vrcholnom orgáne súdnictva sú v súčasnosti neobsadené tri kreslá. Parlament stále nezvolil jedného z troch svojich zástupcov a dvoch zástupcov nenominovala vláda.

Bratislava 31. januára (TASR) – Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nebude v prípade najnovšej nominácie strany Smer-SD na doplnenie Súdnej rady vstupovať do rozhodovania parlamentu. Uviedla to v stredu po rokovaní vlády.

Advokát Michal Mišík, ktorého navrhuje za člena Súdnej rady predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD), je pre ministerku zatiaľ neznámy. „Nemám o ňom žiadne informácie, takže teraz neviem hodnotiť, ale všetko nasvedčuje tomu, že spĺňa kritériá programového vyhlásenia vlády, takže je to vec poslancov,“ uviedla.

Žitňanská sa bude podľa jej slov zaujímať, koho jej koaličný partner navrhol. „Ale určite áno, ale pokiaľ sú naplnené kritériá programového vyhlásenia vlády, tak nemám dôvod poslancom vstupovať do ich rozhodovania,“ vysvetlila.

Vláda si v programe stanovila, že bude presadzovať, aby nominanti politických mocí v Súdnej rade neboli sudcovia. Na túto prekážku narazila doterajšia nominantka Smeru-SD, štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, s ktorou mal problém koaličný Most-Híd. Jankovská je totiž sudkyňa s pozastaveným výkonom funkcie a zároveň aj členka exekutívy. Jankovská napokon z kandidatúry odstúpila.

V celkovo 18-člennom vrcholnom orgáne súdnictva sú v súčasnosti neobsadené tri kreslá. Parlament stále nezvolil jedného z troch svojich zástupcov a dvoch zástupcov nenominovala vláda.