< sekcia Slovensko

Lajčák: EÚ by mala hovoriť s Tureckom z očí do očí o vrtoch

Na snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Jakub Kotian

Lajčák pripomenul, že túto záležitosť komplikuje celková situácia na ostrove rozdelenom etnicky - medzi cyperských Grékov a cyperských Turkov.

Brusel 11. novembra (TASR) - Členské krajiny Európskej únie formálne schválili právny rámec, ktorý umožní Únii ukladať Turecku sankcie pre prieskumné vrty pri hľadaní nálezísk zemného plynu v teritoriálnych vodách Cypru, ktorý je členom EÚ. Informáciu potvrdil minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Lajčák pripomenul, že túto záležitosť komplikuje celková situácia na ostrove rozdelenom etnicky - medzi cyperských Grékov a cyperských Turkov. "Bolo by ďaleko jednoduchšie riešiť tieto veci, keby sme mali politické riešenie," uviedol s odkazom na zmrazené politické rokovania.Šéf slovenskej diplomacie zároveň zdôraznil, že v najbližších dňoch prebehne niekoľko stretnutí medzi cyperským prezidentom a lídrom severocyperských Turkov, po ktorých by malo nasledovať aj stretnutie v širšom politickom formáte.

"Bolo by dobre, keby sa podarilo ten proces opätovne naštartovať a potom aj takéto veci by sa riešili v inom kontexte. Ja osobne som zástancom dialógu a aj moje kontakty s Tureckom ukazujú, že lepšie sa dopracujeme k výsledku, pokiaľ priamo debatujeme s Tureckom," zhodnotil situáciu.

V tejto súvislosti dodal, že EÚ zatiaľ akoby skôr iba posielala do Ankary odkazy, ktoré sú v duchu solidarity s Cyprom, čo je "absolútne v poriadku", lebo Cyprus túto solidaritu potrebuje a aj ju dostáva. "Ale bolo by dobré s Tureckom hovoriť z očí do očí o týchto veciach," skonštatoval Lajčák.

Právny rámec možných sankcií voči Turecku, pre ktorý diplomati neurčili žiaden dátum, umožní sankcionovať jednotlivcov alebo subjekty zodpovedné alebo podieľajúce sa na nepovolených vrtných činnostiach vo východnej časti Stredozemného mora, ktorým cyperské úrady neudelili povolenie na činnosť vo výsostných vodách krajiny a cyperskej ekonomickej zóne.

Sankcie budú pozostávať zo zákazu vycestovania do členských krajín Únie a zmrazenia majetku pre osoby a subjekty z "čierneho zoznamu" EÚ. Okrem toho osoby a subjekty z krajín EÚ budú mať zákaz sprístupňovať financie osobám a subjektom zo sankčného zoznamu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)