< sekcia Slovensko

Lajčák: EÚ využije autoritu, aby podporila mierové rokovania v Jemene

Na archívnej snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Marko Erd

Ohľadne situácie na Ukrajine sa európski diplomati zhodli v názore, že voľby na Donbase, v takzvanej Luhanskej a Doneckej republike, boli nelegálne.

Brusel 19. novembra (TASR) - Nezákonné voľby v ukrajinskom Donbase, potreba politického procesu v Jemene a potrestanie osôb zodpovedných za vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího figurovali medzi hlavnými bodmi pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po skončení ministerských rokovaní.

Ohľadne situácie na Ukrajine sa európski diplomati zhodli v názore, že voľby na Donbase, v takzvanej Luhanskej a Doneckej republike, boli nelegálne. Odsúdili ruské aktivity a provokácie v oblasti Azovského mora, kde Moskva posilňuje svoju vojenskú prítomnosť.

"Pracovný obed bol o situácii v Jemene, kde je dnes najhoršia humanitárna katastrofa na svete, lebo 14 miliónov ľudí trpí hladom," uviedol Lajčák. Podľa jeho slov sa však pre túto krajinu črtá šanca na politický proces a ukončenie bojov. Už v priebehu niekoľkých týždňov by mali začať konzultácie, ktoré by mohli viesť k rokovaniam o mieri a o budúcom usporiadaní. "Zhodli sme sa na tom, že EÚ musí využiť celú svoju autoritu, aby tento proces dostal šancu, vrátane nášho vplyvu na Saudskú Arábiu, Irán a ďalších regionálnych aktérov, ktorí sú do toho nejak zapojení," uviedol slovenský minister.

V spojitosti so situáciou v Jemene diplomati hovorili aj o Saudskej Arábii, pričom podľa Lajčáka na intenzite nestráca ani návrh zaviesť sankcie voči režimu v Rijáde. Viacerí ministri podľa neho predniesli vážne výzvy, aby krajiny EÚ, ktoré ešte dodávajú zbrane do Saudskej Arábie, prehodnotili svoju pozíciu. Aj vzhľadom na to, že sa tieto zbrane používajú na vraždenie nevinných civilistov v Jemene.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová priznala, že zatiaľ je "príliš skoro na optimizmus" čo sa týka mierových rozhovorov o Jemene. EÚ však bude podľa nej naplno podporovať tento proces. Pripomenula, že Únia je najväčším humanitárnym darcom pre túto krajinu, pričom vo svojich humanitárnych akciách bude aj naďalej pokračovať.

"Prijali sme aj spoločné vyhlásenie k vražde saudskoarabského novinára Chášukdžího. EÚ dôsledne žiada vyšetrenie tejto vraždy a potrestanie ľudí zapojených do prípadu," uviedol Lajčák s dôrazom na skutočnosť, že nikto v Únii nemá potrebu prípad zabitého novinára "zamiesť pod koberec".

Ministri na pondelňajšej schôdzke hovorili aj o vzťahoch EÚ so Strednou Áziou a o situácii v Bosne.

Spravodajca TASR Jaromír Novak