Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Minister Lajčák udelil ocenenia Vyslanec dobrej vôle 2015

Na snímke vľavo herečka Barbora Bobuľová a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas udeľovania ocenení Goodwill Envoy – Vyslanec dobrej vôle, osobnostiam, ktoré šíria dobré meno Slovenska v zahraničí v Bratislave 9. decembra 2015 Foto: TASR/Michal Svítok

Zmyslom týchto ocenení je podľa ministra vyjadriť uznanie, obdiv a poďakovanie týmto vynikajúcim osobnostiam.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes v Bratislave odovzdal ocenenia Vyslanec dobrej vôle (Goodwill Envoy) úspešným Slovákom, ktorí šíria dobré meno Slovenska v zahraničí. Laureátmi 4. ročníka ocenenia sa stali herečka Barbora Bobuľová, martinská rodáčka pôsobiaca v Taliansku, producent Ján Mojto, rodák z Nitry, ktorý sa v Nemecku a Rakúsku venuje produkcii historických filmov a televíznych seriálov vo svojej úspešnej spoločnosti EOS, a Juraj Hromkovič, bratislavský rodák, popredný európsky odborník na počítačové vedy a teoretickú informatiku, ktorý je od roku 2004 profesorom na prestížnom Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu.

"Zmyslom týchto ocenení je vyjadriť naše uznanie, obdiv a poďakovanie týmto vynikajúcim osobnostiam. Máme ambíciu predstaviť ich širšej slovenskej verejnosti. Dúfam, že budú inšpiráciou hlavne pre tých, ktorí si myslia, že nemáme možnosti, schopnosti, talent a pracovitosť, aby sme sa presadili vo veľkom svete," uviedol vo svojom príhovore minister Lajčák, ktorý ocenenie Vyslanec dobrej vôle udeľuje od roku 2010. Druhýkrát bolo udeľované v roku 2013 a tretí raz v roku 2014.

"Budem sa snažiť naďalej šíriť dobré meno Slovenska a reprezentovať túto krajinu. Poskytla mi a umožnila mi postaviť sa na dosky, ktoré znamenajú svet," povedala mimoriadne dojatá a vďačná Barbora Bobuľová. Ešte ako gymnazistka hrala v SND, počas štúdia na VŠMU odišla študovať na Circle in The Square Theatre School do New Yorku a napokon sa usadila v Taliansku. Prvý film tam nakrútila koncom 90. rokov a odvtedy v jej filmografii pribudla vyše dvadsiatka zahraničných snímok. Bránu do sveta talianskej kinematografie jej otvorila úloha princeznej Oranžskej vo veľkofilme Marca Bellocchia Princ Homburský. Herečka, ktorá sa vo filmoch objavila po boku hviezd ako Gérard Depardieu, Vanessa Redgrave či Michele Placido, poďakovala najmä svojim rodičom a všetkým pedagógom, profesorom, osobnostiam slovenského kultúrneho života. "Zasvätili ma do hereckého umenia a umožnili mi ho šíriť aj za hranicami tejto krajiny," dodala Barbora Bobuľová, držiteľka Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon vo filme Diváčka, ocenenia Zlatá stuha od Národného zväzu talianskych filmových novinárov či ceny Davida di Donatella v kategórii najlepší herecký výkon za film Cuore Sacro.

Na snímke vľavo filmový producent Ján Mojto a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák
Foto: TASR/Michal Svítok
Ján Mojto sa podieľal na zrode filmových titulov ako napríklad Tisícročná včela, Perinbaba, Bedári, Gróf Monte Christo, Napoleon, Pád Tretej ríše, Vojna a mier či Oscarom ovenčeného diela Životy tých druhých. Od 70. rokov pôsobí v zahraničí a býva označovaný za jedného z najlepších stratégov filmového obchodu v Európe. Ocenený producent adresoval vo svojom príhovore ministrovi Lajčákovi aj tieto slová: "Urobili ste vyslancom utečenca, pretože ja som bol 20 rokov utečencom. Dnes sa zo Slovenska našťastie neuteká, ale pred bránami Európy stoja zase utečenci, a nemusia byť iba ohrozením, ale obohatením krajín, ktoré ich prijali."

Na snímke vľavo vedec Juraj Hromkovič a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák
Foto: TASR/Michal Svítok
Tretí Vyslanec dobrej vôle 2015 Juraj Hromkovič vyjadril vďaku za to, že toto ocenenie vôbec existuje. "Je to pokus spevniť alebo budovať vzťah medzi Slovenskom ako našou rodnou vlasťou a tzv. zahraničnými Slovákmi a tá idea je veľmi pekná. Je aj motorom našej ďalšej spolupráce, investícia do budúcnosti," upozornil vedec, ktorý sa vo svojej práci zameriava najmä na algoritmiku, teóriu zložitosti a diskrétnu matematiku. Výnimočný je aj tým, že podporuje talentovaných informatikov zo Slovenska. Pravidelne pozýva a spolufinancuje pobyty slovenských vedcov a študentov na ETH v Zürichu, ako aj ich účasť na prestížnych medzinárodných súťažiach a tréningoch. Profesor Hromkovič ďalej pripomenul, že v popredí ocenenia Vyslanec dobrej vôle, s ohľadom na predchádzajúcich laureátov, stojí veda a umenie. "Túto myšlienku si tiež veľmi cením, pretože veda a umenie sú dva hlavné motory vývoja ľudstva. Táto cena poukazuje aj na to, že istá časť spoločnosti si začína toto uvedomovať."