Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Slovensko

Lajčák otvoril slovenské veľvyslanectvo v Jerevane

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na 196. schôdzu vlády SR 19. februára 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Lajčák pri rokovaní s arménskymi partnermi zdôraznil, že Slovensko už v apríli minulý rok ratifikovalo Komplexnú a posilnenú dohodu o partnerstve medzi EÚ a Arménskom (tzv. CEPA).

Jerevan 24. februára (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák otvoril v pondelok slovenské veľvyslanectvo v arménskej metropole Jerevan.

"Som presvedčený, že stála diplomatická prítomnosť Slovenska v Arménsku povedie k ďalšiemu rozvoju vzťahov medzi našimi krajinami nielen v politickej, či kultúrnej, ale aj ekonomickej oblasti," konštatoval šéf slovenskej diplomacie počas oficiálnej návštevy Arménska.

"Otvorenie stáleho zastúpenia po 27 rokoch od nadviazania diplomatických stykov otvára novú kapitolu našich vzťahov," podčiarkol Lajčák.

Ako TASR informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, Lajčák rokoval v Jerevane s arménskym ministrom zahraničných vecí Zohrabom Mnacakanianom a prijal ho predseda vlády Nikola Pašinian.

"Nerokovali sme len o bilaterálnych slovensko-arménskych vzťahoch, ale našu pozornosť sme venovali aj ďalším témam vrátane vzťahov Európskej únie a Arménska - aj v kontexte očakávaného júnového summitu Východného partnerstva, kde je Arménsko členom," doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Nielen Slovensko podľa Lajčáka sleduje vývoj v Arménsku. "Je dôležité, aby boli kľúčové reformy v tejto krajine v súlade s princípmi právneho štátu a aby boli založené na inkluzívnom dialógu s celou spoločnosťou," zdôraznil.

Lajčák pri rokovaní s arménskymi partnermi zdôraznil, že Slovensko už v apríli minulý rok ratifikovalo Komplexnú a posilnenú dohodu o partnerstve medzi EÚ a Arménskom (tzv. CEPA).

Minister v súvislosti s minuloročným predsedníctvom Slovenskej republiky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pri stretnutiach s arménskymi partnermi zdôraznil plnú podporu Slovenska úsiliu o mierové riešenie konfliktu o Náhorný Karabach.