< sekcia Slovensko

Lajčák sa v Ženeve zúčastnil na fóre o západnom Balkáne

Na archívnej snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Jakub Kotian

Západobalkánski partneri vo vystúpeniach reagovali na to, že EÚ neotvorila prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom napriek odporúčaniam Európskej komisie.

Ženeva/Bratislava 8. novembra (TASR) - Pokračovanie integračných a reformných procesov v regióne západného Balkánu v kontexte vývoja v Európskej únii bolo hlavnou témou ďalšieho kola Strategického dialógu Svetového ekonomického fóra o západnom Balkáne, na ktorom sa vo štvrtok a piatok (7. - 8. 11.) v Ženeve zúčastnil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Západobalkánski partneri vo vystúpeniach reagovali na to, že EÚ neotvorila prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom napriek odporúčaniam Európskej komisie (EK) a splneniu stanovených podmienok. Vyjadrili však odhodlanie naďalej pokračovať v reformných procesoch.

"Nikto v EÚ nehovorí o ukončení procesu rozširovania. Máme však príležitosť, aby sme sa na celý proces pozreli novým pohľadom aj z hľadiska EÚ, aj z hľadiska záujemcov o členstvo a urobili ho účinnejším. Všetci vieme, že reformy a adaptácia musia byť každodenne prítomné v našej činnosti, a to platí aj pre EÚ, aj pre región západného Balkánu," uviedol Lajčák. Zároveň zdôraznil, že Slovensko naďalej vidí budúcnosť tohto regiónu v EÚ.

Šéf slovenskej diplomacie v Ženeve rokoval aj s prezidentom Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK). Témou boli podľa Lajčáka predovšetkým aktivity nášho predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Ukrajine a možnosti spolupráce s MVČK v tomto regióne.

Návštevu Ženevy Lajčák využil aj na rokovanie s ministrom zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péterom Szijjártóom. Obaja potvrdili záujem o pokračovanie trendu dobrých susedských vzťahov, čo prospieva občanom oboch krajín. Lajčák uviedol, že maďarského partnera informoval o nadchádzajúcich podujatiach slovenského predsedníctva v OBSE, najmä o Ministerskej rade, ktorá sa uskutoční začiatkom decembra v Bratislave.