Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Slovensko

Lajčák: SR pomáhala pripraviť dve dôrazné vyhlásenia EÚ voči Turecku

Na snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Jakub Kotian

Úvodným bodom programu rokovaní Rady ministrov bola diskusia o Sýrii, na ktorej sa zúčastnil aj osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen.

Brusel/Luxemburg 14. októbra (TASR) - Slovensko prispelo k sformulovaniu dvoch dôrazných vyhlásení Európskej únie voči Turecku. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v Luxemburgu po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci.

Úvodným bodom programu rokovaní Rady ministrov bola diskusia o Sýrii, na ktorej sa zúčastnil aj osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen. Šéfovia diplomacií členských krajín EÚ vyzvali Turecko na ukončenie vojenských aktivít na severovýchode Sýrie a zaviazali sa prijať dôrazné národné stanoviská v oblasti vývozu zbraní do Turecka.



Lajčák zdôraznil, že záujmom Slovenska je aj naďalej mierové riešenie konfliktu v Sýrii, realizácia politického procesu pod záštitou OSN a rešpektovanie demokratických princípov a ľudských práv. Zároveň ocenil jednotu, ktorú preukázali členské krajiny Únie.

"EÚ dnes ukázala veľkú jednotu a rozhodnosť, pokiaľ ide o obranu princípov, ktorým verí, a obranu medzinárodného práva. Prijali sme dve silné vyhlásenia - jedno sa týka aktivít Turecka na severe Sýrie a druhé aktivít Turecka v ekonomickej zóne Cypru," opísal situáciu Lajčák. Dodal, že krajiny EÚ si uvedomujú, že Turecko je veľmi dôležitý partner, a vážia si, čo robí v boji proti nelegálnej migrácii, ale to neznamená, že možno tolerovať porušovanie medzinárodného práva, k čomu teraz dochádza. "Som rád, že EÚ hovorila jednotným hlasom a dva prijaté závery sú jasné a zrozumiteľné," dodal.

Podľa jeho slov Slovensko prispelo k sformulovaniu oboch záverov Rady EÚ. Zdôraznil tiež, že pokiaľ ide o vývoz zbraní do Turecka, Slovensko bolo vždy solidárne s EÚ. "Aj túto časť, hoci ide o politické, a nie právne odporúčanie, berieme veľmi vážne," vysvetlil.

Lajčák zároveň upozornil, že diplomati EÚ vyjadrili solidaritu s Cyprom v súvislosti s tureckými vrtnými aktivitami vo východnom Stredomorí a vytvorili rámec na prijatie reštriktívnych opatrení proti osobám a firmám podieľajúcim sa na týchto aktivitách.

Na otázku, či turecká ofenzíva sťažila prístupové rokovania Turecka do EÚ, Lajčák skonštatoval, že "klamal by každý, kto by netvrdil, že EÚ a Turecko sa od seba vzďaľujú". "Nemá zmysel ukazovať prstom na to, kto za to nesie väčšiu zodpovednosť, ale ja by som si prial vidieť, aby Turecko úprimne prejavilo záujem o správanie sa v duchu európskych štandardov, aby EÚ dala Turecku šancu dokázať, či to myslia vážne a či sú toho schopní," dodal v závere.