< sekcia Slovensko

Lajčák z funkcie predsedu OBSE predstaví priority na nasledujúci rok

Na archívnej snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR Dano Veselský

Programové priority predstaví Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu OBSE oficiálne vo viedenskom sídle organizácie.

Bratislava 4. januára (TASR) - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) vo štvrtok (10. 1.) predstaví priority slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Programové priority predstaví Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu OBSE oficiálne vo viedenskom sídle organizácie. "Urobí tak na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady, ktorá je pravidelne sa schádzajúcim rozhodujúcim orgánom OBSE a ktorý budeme po celý tento rok viesť," ozrejmil tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Predsedníctvo v OBSE prevzalo Slovensko v utorok (1. 1.) a funkcie predsedu organizácie sa ujal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Troma hlavnými prioritami slovenského predsedníctva v OBSE majú byť prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus. Jeho mottom má byť "Predsedníctvo orientované na človeka". Podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sú tieto tri hlavné oblasti priorít previazané témami aktuálnymi na pôde OBSE.