Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

Lavínové zosuvy hrozia najmä pri oteplení

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

TASR o tom informoval Milan Lizuch, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Liptovský Hrádok 19. decembra (TASR) - Po nočnom snežení sa vo Vysokých Tatrách vytvorilo od nadmorskej výšky 2000 metrov mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Milan Lizuch, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Nový sneh, aj keď ho pripadlo len niekoľko centimetrov, nie je previazaný so starým, tvrdým až zľadovateným podkladom. Pri oteplení sneh oťažie a môžu z neho na strmých svahoch vypadávať samovoľné splazy a malé lavíny. Lavíny môžu byť uvoľnené aj pri dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky," uviedol.

V ostatných pohoriach na Slovensku naďalej trvá malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z medzinárodnej stupnice. Vplyvom inverzie a striedania kladných a záporných teplôt vzduchu z predchádzajúcich dní sa vytvorila tvrdá, miestami až ľadová, nosná snehová pokrývka. Slabé sneženie z posledných dní, spojené so silným vetrom západných smerov na záveterných svahoch vytvorilo nestabilné snehové dosky menších rozmerov, ktoré s tvrdým ľadovým podkladom nie sú dostatočne zviazané a môžu sa pri dodatočnom zaťažení uvoľniť. Dnes ráno bolo v najvyšších polohách väčšinou jasno alebo s rozpadávajúcou sa hmlou alebo nízkou oblačnosťou, v stredných polohách zamračené a v nižších sa ešte vyskytovala hmla. Oteplenie trvá, teploty vzduchu sa pohybovali od - 4 do 4 stupňov Celzia. Vietor sa nad ránom utíšil a fúkal už len mierny až čerstvý, severných a západných smerov s rýchlosťou do 40 kilometrov za hodinu.