Quantcast
< sekcia Slovensko

Lekári od spustenia služby vystavili vyše 6600 ePN

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Počas prechodného obdobia bude v platnosti duálny systém potvrdzovania PN, bude tak súčasne platiť papierová aj elektronická forma.

Bratislava 29. júna (TASR) - Lekári od spustenia služby elektronickej práceneschopnosti (ePN) vystavili už viac ako 6600 ePN. Pre TASR to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

"Sociálna poisťovňa k utorku (28. 6.) eviduje presne 6606 doručených ePN," uviedol. Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že aspoň jednu ePN doposiaľ vystavilo 581 lekárov. "Údaj nevypovedá o tom, koľkí majú službu dostupnú, pretože mnohí ju ešte nemali chuť, potrebu, čas využiť, aj keď ju vo svojom informačnom systéme dostupnú majú," ozrejmila pre TASR riaditeľka sekcie marketingu a komunikácie NCZI Veronika Daničová.

Od 1. júna môžu lekári vystaviť ePN, vďaka čomu pacienti vybavia všetky administratívne záležitosti elektronicky. Ide o ďalšiu službu v rámci elektronického zdravotníctva a digitalizácie služieb.

Počas prechodného obdobia bude v platnosti duálny systém potvrdzovania PN, bude tak súčasne platiť papierová aj elektronická forma. Všeobecný lekár bude môcť vystavovať papierové potvrdenia o PN do 31. mája 2023. Od roku 2024 sa do systému zapoja aj lekári špecialisti.