Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Slovensko

Lekárnici vítajú rozhodnutie k predpisovaniu liekov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zmeny, podľa ktorých mali lieky pacientom predpisovať rovno špecialisti a nie všeobecní lekári na ich odporúčanie, kritizovali viacerí predstavitelia lekárskych spoločností.

Bratislava 17. februára (TASR) - Slovenská lekárnická komora (SLeK) víta rozhodnutie ministerstva zdravotníctva v súvislosti s predpisovaním liekov. Upravuje podľa nej najviac problémové oblasti a garantuje pacientovi čo najmenej problémový prístup k liekom. Pre TASR to uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Komora podľa jeho slov aktívne participovala na príprave a pripomienkovaní daného rozhodnutia. "Naďalej však považujeme za potrebné novelizovať príslušné ustanovenia zákona o liekoch tak, aby nielen eliminovali potenciálne problémové oblasti poslednej novely, ale reflektovali aj mnohé ďalšie aspekty predpisovania a výdaja liekov, ktoré súvisia s postupnou implementáciou e-zdravia," doplnil Sukeľ.

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo rozhodnutie, ktoré reaguje na problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov. Dočasne upravuje delegovanie predpisovania medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj preskripciu pri prepustení pacienta z nemocnice. Zmeny, podľa ktorých mali lieky pacientom predpisovať rovno špecialisti a nie všeobecní lekári na ich odporúčanie, kritizovali viacerí predstavitelia lekárskych spoločností, hlavní odborníci ministerstva, nemocnice či zástupcovia domovov sociálnych služieb. Nové pravidlá priniesla novela zákona o liekoch, účinná od januára.