Quantcast
< sekcia Slovensko

VIDEO: Lekárom bez atestácie a zachranárom majú stúpnuť základné platy

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR, kde rokovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) spoločne s premiérom SR Eduardom Hegerom o platových podmienkach pre zdravotníkov 19. augusta 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Koeficient by sa mal pri lekároch s atestáciou aj bez nej zvýšiť za každý odpracovaný rok o 0,01-násobku priemernej mzdy, zvyšovalo by sa za prvých 20 odpracovaných rokov.

Bratislava 19. augusta (TASR) - Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil návrh zvýšenia platov lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Lekárom bez atestácie by sa mal koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy. Pri lekároch s atestáciou má koeficient zostať rovnaký, a to 2,3-násobku priemernej mzdy. Pri oboch sa majú platy odvíjať aj od odpracovaných rokov.

Koeficient by sa mal pri lekároch s atestáciou aj bez nej zvýšiť za každý odpracovaný rok o 0,01-násobku priemernej mzdy, zvyšovalo by sa za prvých 20 odpracovaných rokov.Šéf rezortu financií tiež poukázal na mzdový automat, podľa ktorého by sa v budúcom roku mali všetkým zdravotníkom zvýšiť platy o 6,88 percenta. "Priemerný plat lekára v ústavnej zdravotnej starostlivosti dosiahne 4000 eur v hrubom," povedal.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) podotkol, že okrem zvýšenia miezd sa budú zaoberať aj ďalšími požiadavkami lekárskych odborárov. "Nie všetky kroky, ktoré treba urobiť, je možné urobiť skokovo. Na veľa veciach sa v súčasnosti pracuje. Môžem sľúbiť za seba a ministerstvo zdravotníctva, že tie kroky vykonáme čo najrýchlejšie," dodal.

Vo štvrtok (18. 8.) predstavili i zvýšenie platov sestrám v nemocniciach. Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zase z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov. Má to byť predmetom verejnej diskusie.

Základné platy majú stúpnuť i záchranárom, odvíjať sa majú tiež od praxe


Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil v piatok návrh zvýšenia miezd zdravotníckych záchranárov. Koeficient minimálnej mzdy by sa im mal zvýšiť z 1,05 na 1,08-násobku priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať tiež od odpracovaných rokov. Koeficient by sa mal zvýšiť za každý odpracovaný rok o 0,01-násobku priemernej mzdy, zvyšovalo by sa za prvých 20 odpracovaných rokov.Matovič poukázal tiež na mzdový automat. Ozrejmil, že podľa automatu by sa mali zvýšiť platy o 6,88 percenta všetkým zdravotníkom, teda aj záchranárom. "Keď si zoberieme do úvahy priemernú prax zdravotníckeho záchranára a aj valorizáciu 6,88 percenta, dosiahneme nárast minimálneho platu záchranára o 295 eur," povedal.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) uviedol, že v rámci záchrannej zdravotnej služby sa budú riešiť i systémové zmeny, napríklad nákup nových sanitných vozidiel či rekonštrukcie staníc. "Intenzívne na tom pracujeme," dodal.

Návrhy zvýšenia platov predstavili aj sestrám a lekárom, ktorí pracujú v nemocniciach. Aj pri nich sa majú mzdy odvíjať od odpracovaných rokov. Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zase z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy. Lekárom bez atestácie by sa zase mal zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy.