Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Slovensko

Lengvarský: Ak SR nebude stíhať ošetrenie utečencov, pomôžu iné štáty

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) prichádza na rokovanie 70. schôdze vlády SR 16. marca 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Predpokladá, že s nárastom utečencov bude zrejme potrebné doplniť kapacity na onkologických či detských oddeleniach, prípadne traumatológii.

Bratislava 16. marca (TASR) – V prípade, ak by v súvislosti so zvýšeným prílevom chorých či zranených utečencov hrozili nedostatočné zdravotnícke kapacity na Slovensku, je pripravený systém, aby Slovensku pomohli iné štáty. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

"Pri zvýšenom počte utečencov môžu byť naše kapacity vyťažené. Preto s kolegami z Poľska, Maďarska a iných krajín sa pripravuje systém, aby sme pacientov mohli presúvať do iných krajín a nebola tak primárne obmedzená starostlivosť o našich občanov, prioritou je tiež riešiť urgentné stavy na hraniciach," povedal.

Predpokladá, že s nárastom utečencov bude zrejme potrebné doplniť kapacity na onkologických či detských oddeleniach, prípadne traumatológii a v dlhšom časovom horizonte aj na rehabilitačných oddeleniach.

V prípade ambulantných lekárov Lengvarský mieni, že zatiaľ sa situácia v prípade zvýšeného počtu pacientov aj o utečencov z Ukrajiny zvláda. "Potrebujeme, samozrejme, doriešiť vykazovanie preplácania úkonov, ale to je súčasťou zákona 'lex Ukrajina'," upozornil.