Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Lévyová: Rok 2022 bol pre pacientov ťažký a sektor v horšom stave

Na archívnej snímke prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. Foto: TASR - Martin Baumann

Horší stav sektora je podľa nej dôsledkom rokmi sa prehlbujúcej krízy a neriešenia problémov v zdravotníctve, ktoré pandémia a energetická kríza len urýchlili.

Bratislava 16. januára (TASR) - Rok 2022 bol pre pacientov mimoriadne ťažký, plný neistoty, nestability a obáv. Pre TASR to zhodnotila prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. Zdravotníctvo bolo podľa nej vlani v horšom stave než v roku 2021. "Je najvyšší čas, aby politici začali počúvať pacientov aj odbornú verejnosť a venovali problémom a potrebám v sektore náležitú pozornosť. V opačnom prípade nás každým rokom budú čakať ešte horšie scenáre," dodala.

Horší stav sektora je podľa nej dôsledkom rokmi sa prehlbujúcej krízy a neriešenia problémov v zdravotníctve, ktoré pandémia a energetická kríza len urýchlili. Kritizuje, že v roku 2022 sa viac pozornosti venovalo politickým hádkam a prerozdeľovaniu financií z plánu obnovy než stabilizovaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti po pandémii. "Videli sme tiež snahy o presadenie si vlastných záujmov politikov a jednotlivých skupín v rezorte bez ohľadu na celosektorový konsenzus," skonštatovala.

Podotkla tiež, že mnohé zmeny sa robili štýlom "o nás bez nás", pričom poukazuje napríklad na zmeny v predpisovaní liekov, ktoré začali platiť od 1. januára. Podľa Lévyovej na ne nebol nikto pripravený a spôsobili chaos. Naopak, víta schválenie novely s cieľom vrátiť sa k pôvodnému stavu predpisovania liekov. "Pacientom ostáva veriť, že v prípade nedostupnosti špecialistu budú ich všeobecní lekári ochotní predpísať im liek a nezostanú bez liečby tak, ako sa to po prijatí zmeny dialo," uviedla Lévyová.

V prvom polroku bol sektor podľa jej slov ešte poznačený pandémiou a zastavením bielej medicíny. "K tomu sa pridala situácia na Ukrajine a ešte väčší nápor na náš zdravotný systém," dodala. Naplno sa tiež podľa Lévyovej vlani prejavil nedostatok lekárov. "Odložená zdravotná starostlivosť a nedostatok lekárov mali za následok predĺženie čakacích dôb, ktoré sú dnes v niektorých prípadoch až dvojnásobné oproti časom spred dvoch rokov," priblížila.

AOPP, naopak, víta prijatie novely, ktorá umožní vstup nových liekov na trh. "Na druhej strane, je na škodu, že obmedzí účasť pacientov v rozhodovacích procesoch," dodala. Pozitívne hodnotí aj spustenie preplácania očkovania proti HPV v 13. roku života, zavedenie elektronickej práceneschopnosti, zvýšenie príspevku na opatrovanie, ako aj to, že dôchodcovia môžu poberať naraz dôchodok aj nemocenské. Za dobrý krok považuje aj právo pacientov s ťažkým zdravotným postihnutím na prítomnosť sprievodcu počas hospitalizácie a pri návšteve zdravotníckeho zariadenia.