Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

Lexmann: Na odporúčania z CoFoE sa treba pozrieť triezvo

Na archívnej snímke z 31. januára 2022 europoslankyňa Miriam Lexmann. Foto: TASR - Michal Svítok

Dôležité je, aby sme sa na to pozerali ako na komplexnú požiadavku občanov voči svojim politickým predstaviteľom a jednoducho si rozdelili, čo je lepšie robiť na ktorej úrovni, uviedla europoslankyňa.

Bratislava/Brusel/Štrasburg 10. mája (TASR) - Politici sa musia na odporúčania z Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) pozrieť triezvo. Pri zohľadňovaní návrhov treba myslieť aj na princíp subsidiarity v EÚ. Myslí si to slovenská europslankyňa Miriam Lexmann.

"Hovoríme o budúcnosti Európy, nielen budúcnosti Európskej únie. Je preto nesmierne dôležité, aby sa európske inštitúcie, predstavitelia európskych politík, ale aj domáci politici pozreli na to, ktoré riešenie kam patrí a akým spôsobom ho najefektívnejšie vykonať," vysvetlila pre TASR.

Upozornila na dôležitosť princípu subsidiarity ako jedného zo základných pilierov EÚ. Z toho podľa nej vyplýva, že netreba riešiť na celoeurópskej úrovni všetko. Naopak, lepšie by podľa nej bolo, keby niektoré otázky riešili členské štáty samy a iba do určitej miery koordinovali svoju činnosť.

"Dôležité je, aby sme sa na to pozerali ako na komplexnú požiadavku občanov voči svojim politickým predstaviteľom a jednoducho si rozdelili, čo je lepšie robiť na ktorej úrovni," doplnila.

To sa podľa nej týka aj možností, ktoré so sebou prinesie prípadný konvent o budúcnosti Európy. Spresnila, že v europarlamente sa diskutuje o tejto možnosti a mnohí poslanci aj vítajú návrh, aby po CoFoE nasledoval konvent, ktorý by umožnil aj zmeny v základných zmluvách o fungovaní Únie.

"Samozrejme ale treba rozumne nakladať s tým, čo sú požiadavky občanov, kedy treba meniť legislatívu. A možno treba povedať, že niektoré kompetencie treba presunúť na úroveň členských štátov, možno časť niektorých iných kompetencií zas treba, aby riešila EÚ, lebo pomery sa menia," povedala Lexmann, ktorá zdôrazňuje potrebu triezveho prístupu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)