Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Slovensko

Liek Paxlovid sa má nakupovať aj cez spoločné obstarávanie EÚ

Na tejto archívnej snímke, poskytnutej spoločnosťou Pfizer v októbri 2021, sú zobrazené tabletky proti covidu s názvom Paxlovid. Foto: TASR / AP

Liek by sa mal podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského distribuovať rôznymi kanálmi.

Bratislava 12. januára (TASR) – Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila rozšírenie formy nákupu lieku Paxlovid na liečbu ochorenia COVID-19 aj prostredníctvom spoločného obstarávania Európskej komisie (EK).

Zároveň šéfovi rezortu zdravotníctva vláda uložila povinnosť zapojiť sa do spoločného obstarávania Európskej komisie s cieľom nákupu lieku Paxlovid bezodkladne.

Šéfka oddelenia medzinárodných vzťahov a záležitostí s EÚ na ministerstve zdravotníctva Gabriela Urbanová na tlačovej konferencii priblížila, že Slovensko by malo mať k dispozícii asi 92.000 dávok Paxlovidu. Tie môže zakúpiť a meniť finálny objem podľa potreby. "Pracujeme na tom, aby naši občania mali k dispozícii všetky formy inovatívnej liečby proti ochoreniu COVID-19," povedala Urbanová. Dodala, že v súčasnosti prichádza do slovenských skladov liek Lagevrio, ktorý ma podobné účinky ako Paxlovid.

Liek by sa mal podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) distribuovať rôznymi kanálmi, napríklad do lekární, nemocníc či do núdzových zdravotníckych zariadení.