< sekcia Slovensko

Liekovú závislosť je potrebné liečiť pod dohľadom odborníka

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Liečba sa najčastejšie uskutočňuje postupným kontrolovaným znižovaním dávok lieku. Niekedy je potrebná aj takzvaná substitučná liečba, keď sa pacientovi nasadí iný liek.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Lieková závislosť sa považuje za chorobu, ktorú je potrebné liečiť pod dohľadom odborníka. Čím dlhšie závislosť trvá, tým je liečba dlhšia a komplikovanejšia. Na sociálnej sieti to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Lieky podľa ŠÚKL spravidla nie je možné vysadiť zo dňa na deň. "Vtedy hrozí riziko silných abstinenčných príznakov, ktoré sa v tých najzávažnejších prípadoch môžu končiť až smrťou," vysvetlil ústav. Liečba sa najčastejšie uskutočňuje postupným kontrolovaným znižovaním dávok lieku. Niekedy je potrebná aj takzvaná substitučná liečba, keď sa pacientovi nasadí iný liek.

Liečba sa najčastejšie realizuje ambulantne, pacient chodí na pravidelné kontroly. Menej často, pri silnej závislosti, sa môže podľa ŠÚKL pristúpiť aj k hospitalizácii a ústavnej liečbe. "Pri odvykaní od liekov sa odporúča aj nefarmakologická liečba, najčastejšie psychoterapia či návšteva podporných skupín," spresnil ŠÚKL.

Zároveň pripomína, že najúčinnejšou liečbou je prevencia. Lieky je potrebné užívať v takých dávkach a tak dlho, ako predpísal lekár. "V žiadnom prípade neužívajte lieky predpísané pre niekoho iného, ani si neobjednávajte lieky na predpis z internetu," zdôraznil ŠÚKL.