< sekcia Slovensko

Liga za ľudské práva: Agendu migrácie by mal zastrešiť jeden úrad

Na snímke zľava zástupkyňa cudzineckej komunity pôvodom z Arménska Anna Barseghyan, riaditeľka združenia Liga za ľudské práva Barbora Meššová a zástupca cudzineckej komunity pôvodom z Iraku Ameer Ghareeb počas brífingu Foto: TASR - Martin Baumann

Migrácii sa podľa riaditeľky združenia naposledy venovala pozornosť v roku 2011 pri prijímaní Migračnej politiky SR s výhľadom do roku 2020.

Bratislava 14. augusta (TASR) - Občianske združenie Liga za ľudské práva navrhuje vláde zriadiť Imigračný a naturalizačný úrad. V súčasnosti sú podľa združenia kompetencie v oblasti migrácie, medzinárodnej ochrany a integrácie rozdrobené. Slovensku chýba ucelený pohľad a jednotná vízia. Riaditeľka Ligy za ľudské práva Barbora Meššová o tom informovala na piatkovej tlačovej konferencii.

"Problematika migrácie a integrácie nemá svojho pána," skonštatovala Meššová. Vznik Imigračného a naturalizačného úradu by podľa Meššovej prispel k centralizácii a zefektívneniu riešenia agendy, ale aj lepšej kontrole. Súčasný migračný úrad by sa mohol doň začleniť. Pokrokom by bolo aj scivilnenie konania, keďže jeho časť v súčasnosti zastrešuje polícia. Meššová ocenila, že myšlienka spájania agendy je zahrnutá aj v programovom vyhlásení vlády.Migrácii sa podľa riaditeľky združenia naposledy venovala pozornosť v roku 2011 pri prijímaní Migračnej politiky SR s výhľadom do roku 2020. Neaktuálna je podľa nej aj integračná politika z roku 2014. Problém vidí hlavne vo vzťahu k narastajúcej pracovnej migrácii z Ukrajiny a Srbska počas posledných troch rokov. V súčasnosti na Slovensku žije vyše 145.000 cudzincov.

Negatívne skúsenosti, komplikovanosť procesov či slabá informovanosť negatívne vplýva na celkový obraz Slovenska, tlmočila Meššová skúsenosti cudzincov. "Stretávajú sa s tým, že im chýba základný informačný servis, kde by vedeli od štátu dostať spoľahlivé, overené informácie, na základe ktorých by sa vedeli zariadiť," priblížila.

Liga pripravila aj ďalšie odporúčania v oblasti migrácie a integrácie na Slovensku. Vznikli na základe analýzy, ktorú združenie vypracovalo. Navrhuje napríklad vytvorenie presídľovacieho programu a štátneho integračného programu pre osoby s medzinárodnou ochranou, mapovanie komunít cudzincov na svojom území alebo zabezpečenie prístupu k integračným opatreniam aj pre občanov Európskej únie.

Migračný úrad Ministerstva vnútra je pripravený podieľať sa na vzniku úradu pre migráciu a azylMigračný úrad Ministerstva vnútra (MV) SR je pripravený podieľať sa na vzniku Imigračného a naturalizačného úradu. Zmienka o jeho vytvorení je aj v programovom vyhlásení vlády. Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR v reakcii na návrh Ligy za ľudské práva, podľa ktorej by mal nový úrad centralizovať agendu migračnej a azylovej politiky.

"Myšlienka vzniku takéhoto úradu vznikla na Migračnom úrade MV SR ešte počas pôsobenia ministra vnútra Daniela Lipšica," priblížila Paulenová. Z tohto obdobia má podľa nej úrad spracovanú aj podrobnú analýzu a kroky, čo by bolo v prípade vzniku takéhoto úradu potrebné vykonať. "Nosnou ideou materiálu bolo najmä scivilnenie časti agendy Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru týkajúcej sa najmä udeľovania povolení na pobyt, ktoré nie je potrebné vykonávať príslušníkmi Policajného zboru," vysvetlila.

Liga kritizovala aj zastaranosť dokumentov týkajúcich sa pobytu cudzincov na Slovensku. Nová Migračná politika SR podľa Paulenovej už prešla vnútrorezortným pripomienkovým konaním. V súčasnosti sa pripomienky vyhodnocujú a zapracovávajú. Budúci týždeň by mohol byť materiál predložený do predbežného pripomienkového konania. "V rámci medzirezortného pripomienkového konania, ktoré bude nasledovať, dostane priestor vyjadriť sa aj verejnosť, teda aj Liga za ľudské práva, prípadne iné mimovládne organizácie," poznamenala.

Občianske združenie Liga za ľudské práva navrhuje vláde zriadiť Imigračný a naturalizačný úrad. V súčasnosti sú podľa združenia kompetencie v oblasti migrácie, medzinárodnej ochrany a integrácie rozdrobené. Riaditeľka združenia Barbora Meššová ocenila, že podobná myšlienka sa nachádza aj v programovom vyhlásení vlády. Združenie zároveň poukázalo na zastaranosť dokumentov - Migračnej politiky SR s výhľadom do roku 2020 aj integračnej politiky z roku 2014.

Vláda v programovom vyhlásení uviedla, že "posúdi možnosti centralizovať tieto agendy na jednom mieste a pripraví a schváli novú Migračnú politiku SR na obdobie rokov 2021 – 2025".