Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Slovensko

Lipavský na budúci týždeň navštívi Slovensko

Na archívnej snímke český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto: TASR – Jakub Kotian

Návštevu Lipavského zavŕši stretnutie s novým slovenským prezidentom Petrom Pellegrinim v Prezidentskom paláci.

Praha 14. júna (TASR) - Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský navštívi v utorok 18. júna Slovensko. V Bratislave sa stretne s rezortným partnerom Jurajom Blanárom, s ktorým bude rokovať o česko-slovenských vzťahoch, ale aj o situácii na Ukrajine. Čakajú ho schôdzky aj s ďalšími slovenskými politikmi vrátane nového prezidenta Petra Pellegriniho. TASR o tom informoval český rezort zahraničných vecí.

Lipavský najskôr položí vence pri pamätníku Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garriguea Masaryka. "Šéf českej diplomacie bude potom rokovať so slovenským ministrom Blanárom o česko-slovenských vzťahoch, súčasnej situácii na Ukrajine, aktuálnych bezpečnostných otázkach a agende týkajúcej sa Európskej únie," spresnilo české ministerstvo.

Popoludní sa v historickej budove Slovenskej národnej rady stretne s podpredsedom Národnej rady SR Petrom Žigom, ktorý je poverený vedením parlamentu. Potom zamieri na úrad vlády, kde ho čaká rokovanie s podpredsedom kabinetu a ministrom obrany Robertom Kaliňákom. Návštevu Lipavského zavŕši stretnutie s novým slovenským prezidentom Petrom Pellegrinim v Prezidentskom paláci.

Česko začiatkom marca v reakcii na postoj SR k vojne na Ukrajine odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov medzi štátmi. Kabinet českého premiéra Petra Fialu to zdôvodnil nesúhlasom s niektorými krokmi slovenskej vlády v oblasti zahraničnej politiky. Šéf českej diplomacie Jan Lipavský začiatkom apríla uviedol, že hoci rozhodnutie Česka vzťahy medzi krajinami ovplyvnilo, ostávajú "veľmi dobré".