< sekcia Slovensko

D. Lipšic zverejnil schému transakcií z predaja emisií

Tlačová konferencia hnutia NOVA v utorok 4. februára 2014 vo vestibule Národnej rady SR na Námestí A. Dubčeka v Bratislave. Na snímke poslanec Daniel Lipšic pri tabuli emisného zoznamu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Poslanec schému odovzdal 23. januára generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi.

Bratislava 4. februára (TASR) - Opozičný poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) dnes zverejnil schému údajne popisujúcu toky peňazí súvisiace s nevýhodným predaja emisných kvót v roku 2008. Pravosť diagramu, ktorý podľa Lipšica javí znaky dôveryhodnosti a ktorý mali vypracovať švajčiarske vyšetrovacie orgány, sa pokúsi osobne preveriť na budúci týždeň vo Švajčiarsku.

Poslanec schému odovzdal 23. januára generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi. "Ide o schému finančných transakcií v kauze emisie, tzv. organigram, ktorý javí známky dôveryhodnosti, že bol vypracovaný švajčiarskou políciou. Keďže ako poslanec opozície nemám právomoc ani orgánu činného v trestnom konaní, ani právomoc žiadať oficiálnou cestou o verifikáciou dokumentu švajčiarsku stranu, som sa pôvodne rozhodol schému nezverejňovať a počkať na výsledky preverovania generálnej prokuratúry," vysvetlil Lipšic. Názor zmenil až po dnešnej tlačovej konferencii Roberta Fica (Smer-SD) a po tom, ako Smer-SD zablokoval mimoriadnu schôdzu NR SR.Ukazujúc na tabuľu Lipšic novinárom vysvetľoval, že v kauze emisie bol zisk 123 miliónov eur, na Slovensko však prišlo 76 miliónov eur. Zvyšných 47 miliónov eur si malo rozdeliť viacero osôb. "Organigram má veľké indície dôveryhodnosti, lebo popisuje konkrétne bankové operácie, ktoré sú ľahko verifikovateľné a používa terminológiu švajčiarskej právnej úpravy boja proti praniu špinavých peňazí. Jednotlivé transakcie sú buď ľahko vyvrátiteľné alebo sa dajú potvrdiť," povedal Lipšic.

Kým schéma nie je potvrdená, Lipšic mená nezverejní. Na zozname sú tak uvedené len krstné mená a prvé písmená priezvisk dotyčných ľudí. Z viacerých sa dá identifikovať, o koho ide, keďže aktéri sú z dlhoročnej kauzy mediálne známi. Podľa Lipšica je jedným z ľudí v schéme aj podnikateľ označovaný za mecenáša Smeru-SD. Poslanec novinárom povedal, že zoznam dostal len pár dní predtým, ako ho odovzdal Čižnárovi. Od koho ho má, povedať nechcel. Čižnár vraj zareagoval ústretovo s tým, že to nechá preveriť.

"Prezidentom sa chce stať človek, ktorý potrebuje imunitu pre seba a svojich blízkych. Prezidentský úrad potrebuje ako poistku," myslí si. Lipšic pripomenul, že hlavné trestné stíhanie v kauze emisie sa sústredilo na to, či predstavitelia SR vedeli, že iné krajiny predávajú kvóty za vyššie sumy. "Teraz sa vedie trestné stíhanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Tie trestné stíhania právne súvisia. Ak hlavná kauza nebola trestným činom, nemohli byť ani prané špinavé peniaze. Preto sa zdá, že druhá kauza prania špinavých peňazí po zastavení hlavnej kauzy akoby smerovala do stratena," dodal.Fico dnes povedal, že nikto z predstaviteľov Smeru-SD nebol v roku 2008 zapojený do predaja emisných kvót. "Naopak, ako premiér som v roku 2009 a 2010 odvolal dvoch ministrov životného prostredia za SNS pre neschopnosť odpovedať na otázky súvisiace s týmto predajom. Na konci volebného obdobia som pristúpil k odňatiu celého ministerstva z portfólia SNS," pripomenul.

Zároveň poukázal na skutočnosť, že sporné okolnosti predaja sú predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vždy malo a bude mať podporu jeho vlády.