Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

Odbory kritizujú Univerzitnú nemocnicu Bratislava za redukciu lekárov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

UNB sa voči vyjadreniam lekárskych odborárov ohradila a odmieta ich.

Bratislava 20. júna (TASR) - Lekárske odborové združenie (LOZ) kritizuje Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) za redukciu lekárov na pohotovostných chirurgických a úrazových oddeleniach v nočných službách a počas voľných dní. Tvrdí, že sa tak zníži kvalita zdravotnej starostlivosti, predĺžia čakacie doby na operácie a hrozí ďalší odlev personálu. Nemocnica sa v reakcii pre TASR voči vyjadreniam lekárskych odborárov ohradila a označila ich za lži a polopravdy.

"Od 1. júna vedenie Univerzitnej nemocnice v Bratislave v rámci šetrenia zredukovalo počet lekárov v ústavnej pohotovosti na chirurgických a úrazových (traumatologických) pracoviskách UNB. Ústavná pohotovosť je nemocničná starostlivosť v noci, cez víkendy a dni pracovného voľna, týka sa oddelení, jednotiek intenzívnej starostlivosti aj centrálnych príjmov UNB. Nejde o prepúšťanie lekárov, ale o redukciu ich počtu v nočných a víkendových zmenách," uviedli odborári.

LOZ s týmto krokom nesúhlasí. Tvrdí, že výsledkom bude zníženie kvality a bezpečnosti starostlivosti o pacienta aj predĺženie čakacích dôb na operácie, ktoré sú už dnes neprimerane dlhé. "V čase, keď pacienti na operácie čakajú aj rok a pol, nie je možné šetrenie nemocnice zabezpečiť tým, že sa operácie ešte viac obmedzia," poznamenal LOZ. Dôsledkom podľa neho bude aj ďalší odchod zdravotného personálu, ktorý nebude akceptovať zvýšené riziko pochybenia pri liečbe svojich pacientov. "Za takéto riziko voči pacientom nemôžu byť zodpovední lekári, ktorí verejne odmietli tento nebezpečný redukovaný spôsob výkonu služieb a pritom boli ochotní tieto služby v nemocnici zabezpečiť," poznamenali lekárski odborári.

UNB sa voči vyjadreniam lekárskych odborárov ohradila a odmieta ich. "Ohradzujeme sa voči nepravdivým tvrdeniam predstaviteľov vedenia LOZ. Všetky kroky, ktoré Univerzitná nemocnica Bratislava realizuje, sú prijímané po dôkladnej analýze a v konsenze s odborníkmi. Mrzí nás, že predstavitelia vedenia LOZ si dlhodobo vyberajú cestu konfrontácie, vedeniu Univerzitnej nemocnice Bratislava takýto spôsob komunikácie nie je vlastný, a práve v záujme pacientov sa nebudeme venovať vyvracaniu lží a poloprávd prezentovaných zo strany vedenia LOZ," uviedla pre TASR hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.