Quantcast
< sekcia Slovensko

Ľuboš S. a ďalší traja obvinení v kauze vraždy Sýkoru zostanú vo väzbe

Ľuboš F. v prítomnosti svojho advokáta vypovedal 13. mája popoludní pred vyšetrovateľom takmer hodinu a pol a rozhodne popieral akúkoľvek účasť na vražde zakladateľa skupiny sýkorovcov.

Bratislava 6. júna (TASR) - Ľuboš F., považovaný za bossa nitrianskeho podsvetia, v súvislosti s najnovším obvinením, ako aj ďalší traja obvinení z vraždy Miroslava Sýkoru z 90. rokov, zostávajú vo väzbe.

Rozhodol o tom dnes Krajský súd v Bratislave (KS), ktorý v porovnaní s nižším Okresným súdom (OS) Bratislava I rozšíril dôvody väzby okrem možného úteku aj o ovplyvňovanie svedkov, či možné pokračovanie v trestnej činnosti. "KS v Bratislave rozhodol tak, že: po prvé uznesenie Okresného súdu Bratislava I zo dňa 16. mája zrušil v celom rozsahu, lebo akceptoval dôvody návrhu a dôvody sťažnosti Generálnej prokuratúry SR a ustálil dôvody takzvanej útekovej, kolúznej a preventívnej väzby u všetkých štyroch obvinených. Po ďalšie KS dnes sťažnosti obvinených zamietol ako nedôvodné. Zároveň zamietol žiadosti dvoch obvinených o nahradenie väzby prijatím alternatívnych záruk," uviedol dnes pre TASR hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

OS Bratislava I 16. mája vyhovel návrhu prokurátora GP SR a kvarteto vtedy zobral do väzby, a to z dôvodu možného úteku. Voči májovému rozhodnutiu nižšieho súdu sa právny zástupca obvineného Ľuboša F. Ladislav Kuruc odvolal a o odvolaní dnes rozhodoval KS BA. Ľuboša F. na májové neverejné zasadnutie eskortovali z cely policajného zadržania kukláči. "Je to 100-percentný výmysel," povedal vtedy po opustení súdnej miestnosti Ľuboš F.

Ľuboš F. v prítomnosti svojho advokáta vypovedal 13. mája popoludní pred vyšetrovateľom takmer hodinu a pol a rozhodne popieral akúkoľvek účasť na vražde zakladateľa skupiny sýkorovcov, ktorá sa odohrala začiatkom februára 1997 pred bratislavským hotelom Holiday Inn na Bajkalskej ulici. Prípad dozoruje Odbor osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR. Z vraždy Sýkoru, silného muža bratislavského aj slovenského podsvetia, polícia obvinila dovedna štyroch ľudí, medzi nimi je aj muž, v hlavnom meste známy pod prezývkou Kofola. Kvarteto spolupracovalo so zavraždeným Petrom Križanovičom, prezývaným Duran. Práve Duran mal mať so Sýkorom spory v súvislosti s rozdelením lupu takmer 200 miliónov Sk z pobočky Všeobecnej úverovej banky (VÚB) v Nitre. Obvineného Ľuboša F. zadržala polícia v nedeľu 12. mája pred polnocou v jeho dome v Nitre.

Ľuboša F. už dávnejšie obvinili z podielnictva aj vraždy Petra Čongárdyho, alias Čongiho, ktorý bol jedným z nastupujúcich bossov sýkorovcov. V skupine mal na starosti financie. Zavraždili ho 9. septembra 2004 v Bratislave. Ľuboša F. doteraz stíhali na slobode. Vo väzbe bol len krátky čas. V minulosti jeho meno figurovalo v súvislosti s kauzou falošných diaľničných nálepiek, keď prípad pojednával Okresný súd Bratislava II a odvolací Krajský súd. Meno Ľuboša F. sa skloňovalo aj práve so spomínanou rekordnou krádežou vo VÚB v Nitre. On však osobne viac ráz pre médiá striktne odmietal prepojenie na podsvetie a vyhlasoval sa za podnikateľa. Sám mal byť na strane druhej, paradoxne práve blízky skupine sýkorovcov. Križanovič, alias Duran, presunul svoje aktivity do Nitry a začal údajne spolupracovať s Ľubošom F. Najskôr na neho údajne skupina sýkorovcov spáchala atentát, keď po streľbe mu museli amputovať nohu. Následne po vražednom atentáte na Sýkoru zahynul Duran pri bombovom atentáte, keď páchatelia umiestnili nálož pod jeho auto v bratislavskej Petržalke.

Polícia o prípade obvinenia Ľuboša F. v pondelok 13. mája mlčala a odporučila médiám, aby sa s otázkami obrátili na Generálnu prokuratúru SR. Tá tvrdí, že vzhľadom na závažnosť skutkov a osoby obvinených sa nebude v súčasnosti vyjadrovať. "Odbor osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR vzhľadom na závažnosť skutkov a osoby obvinených nebude v súčasnosti poskytovať bližšie informácie v tejto trestnej veci," povedala pre TASR v máji hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. K prípadu sa nevyjadrovalo ani Prezídium Policajného zboru SR.