< sekcia Slovensko

Lubyová: Presun OP VaI pod rezort dopravy je len technickým riešením

Na archívnej snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: TASR/Martin Baumann

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu to uviedla po kritike siedmich rektorov zo Združenia výskumne a technicky zameraných univerzít, ktorí tento krok považujú za nesystémový.

Bratislava 15. októbra (TASR) – Presun operačného programu Výskum a inovácie (OP VaI) pod Ministerstvo dopravy a výstavby SR je len technickým riešením. Uviedla to ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) po kritike siedmich rektorov zo Združenia výskumne a technicky zameraných univerzít, ktorí tento krok považujú za nesystémový.

"Hoci je toto účelové opatrenie vedené snahou Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie riešiť kritickú situáciu a minimalizovať škody dekomitmentu, vnímame ho ako nesystémové a ako veľké riziko vo vzťahu k prebiehajúcim procesom zmluvného zabezpečovania projektov z aktuálnych výziev v OP VaI," uviedli vo svojom stanovisku rektori. Presun celého OP VaI na sklonku programového obdobia pod nový riadiaci orgán vnímajú zároveň ako "nebezpečný experiment, ktorého výsledkom môže byť ďalšie zhoršenie už teraz mimoriadne kritickej situácie".

Lubyová podotkla, že prechod OP VaI z rezortu školstva pod Ministerstvo dopravy a výstavby SR neznamená, že by prostriedky určené na vedu a výskum prešli napríklad na diaľnice. "Prostriedky nášho operačného programu vo výške 2,1 miliardy eur už boli na 95 percent vyhlásené do výziev, zmluvne zabezpečené, mnohé už aj vyčerpané. Objem stále nie je ohrozený a všetko, čo bolo v rámci nášho operačného programu, pôjde na vedu a výskum," poznamenala.

Šéfka rezortu školstva uviedla, že k tomuto riešeniu už pristúpili viaceré krajiny. "Riziko určitého dekomitmentu sa dá znížiť tým, že sa spoja operačné programy, a teda parametre, ktoré boli rôzne, sa zlejú do nejakých tretích hodnôt a tie sú také, že sa to riziko zníži," vysvetlila Lubyová.

Presun operačného programu bol podľa Lubyovej odsúhlasený na zasadnutí Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie v piatok 11. októbra. Ministerka zároveň doplnila, že čerpanie prostriedkov nezávisí len od rezortu. "Každé rozhodnutie ministerstva školstva podlieha schvaľovaniu centrálnym konvenčným orgánom, takzvanou stálou komisiou pri Rade vlády pre vedu, techniku a inovácie. Niektoré treba schvaľovať ešte cez rady výskumnej agentúry a celkový progres míňania závisí od toho, ako rýchlo ministerstvo financií cez certifikačné orgány tieto výdavky certifikuje," vysvetlila šéfka rezortu školstva.

Rektori uviedli, že sú ochotní tento krok podporiť, ak dostanú garancie od vlády, že dôjde k zdynamizovaniu procesov a plánované prostriedky pre OP VaI budú naďalej k dispozícii vedeckým inštitúciám v plnom rozsahu. "Požadujeme striktné dodržanie termínov a pravidiel, ktoré sú uvedené v prebiehajúcich a indikatívnych výzvach," uzavreli členovia Združenia výskumne a technicky zameraných univerzít.