Quantcast
< sekcia Slovensko

Lučanský je rozhorčený, že elitný tím nedal zanalyzovať telefón Vadalu

Na snímke prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Foto: TASR - Jakub Kotian

Lučanský ďalej kritizuje súčasného vyšetrovateľa, ktorý podľa neho nevyhodnotil situáciu dostatočne a nevypýtal si pomoc na spracovanie dát.

Bratislava 14. mája (TASR) – Prezident Policajného zboru (PZ) SR Milan Lučanský je rozhorčený, že elitný tím nedal riadne zanalyzovať telefón drogového pašeráka Antonina Vadalu počas jeho zaistenia v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka. Odboru kontroly Prezídia PZ dal preveriť, či nedošlo k pochybeniu. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

„Samozrejme, že súhlasím so stanoviskom Romana Mikulca, že polícia je povinná preveriť každé podozrenie z trestnej činnosti, vyplýva nám to zo zákona,“ uvádza policajný prezident. Lučanský však zároveň dodáva, že telefóny z domovej prehliadky u Vadalu neboli riadne zanalyzované. „To znamená, že my v roku 2020 nevieme presne povedať, čo všetko je obsahom týchto dát,“ doplnil.Lučanského informácie hovoria o „obrovskom nezanalyzovanom“ balíku dát. Z tých sa vyšetrovateľ zaoberá informáciami, ktoré vyplynuli z komunikácie medzi Vadalom a údajným agentom. Vyšetrovateľ má podľa policajného prezidenta komunikovať s talianskou stranou a spracovávať informácie.

Lučanský ďalej kritizuje súčasného vyšetrovateľa, ktorý podľa neho nevyhodnotil situáciu dostatočne a nevypýtal si pomoc na spracovanie dát. „Preto ho personálne podporíme a postupne sa dostaneme k celej komunikácii Trošková - Vadala, ktorou sa budeme zaoberať,“ uzatvára Lučanský.

Viaceré médiá zverejnili v utorok (12. 5.) komunikáciu medzi odsúdeným drogovým pašerákom Antoninom Vadalom a bývalou hlavnou štátnou radkyňou Máriou Troškovou, ktorú získali od medzinárodnej siete investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project. Trošková mala Vadalovi v správach uviesť, že si pre Vadalu nevie nájsť poriadnu prácu, pretože ju vedie SIS ako jeho bieleho koňa. Vadala v správach Troškovú žiadal aj o miesta na colnici v Michalovciach.

Antonino Vadala bol minulý rok odsúdený v Taliansku za pašovanie kokaínu. Mária Trošková pracovala ako hlavná štátna radkyňa pre expremiéra Roberta Fica (Smer-SD). Fico spojitosť s Vadalom odmieta a tvrdí, že ho nepozná a nikdy s ním nehovoril.