Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Ľudí žijúcich pri hraniciach s Ukrajinou Schengen obmedzuje

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lýdia Vojtaššáková

Stráženie schengenského priestoru vníma starosta obce Zboj najmä z pohľadu bezpečnosti občanov.

Sobrance/Snina 16. apríla (TASR) – Ľudia žijúci pri hraniciach s Ukrajinou vnímajú Schengen ako obmedzenie, v rámci bezpečnosti jeho stráženie rešpektujú. "Žijem v obci pol storočia a za posledné roky sa tu toho udialo veľmi veľa. Už to nie je tá pokojná a pomerne tichá obec, ako bývala kedysi," povedal pre TASR starosta obce Vyšné Nemecké Jozef Danko. Obyvatelia obce musia podľa jeho slov znášať neprestajný hluk z áut, neporiadok po kolónach i cudzie autá, ktoré sú v dedine odstavené aj niekoľko týždňov. "Cesta obcou nie je v našej správe, ale to, že je roky v dezolátnom stave, prikladajú práve nám. Aj napriek tomu, že som niekoľkokrát na to poukázal, nič sa nedeje," dodal starosta.

Podľa slov Danka o zvýšenej migrácii svedčí množstvo policajných zložiek. "Osobne som sa nestretol s konkrétnym prípadom nelegálneho prekročenia hranice, aj keď v minulosti ich bolo oveľa viac," povedal starosta. Obyvatelia si na prechod policajných zložiek obcou zvykli. "S tunajším oddelením máme výborné vzťahy," dodal starosta obce Vyšné Nemecké.

Stráženie schengenského priestoru vníma starosta obce Zboj Ladislav Ladomirjak najmä z pohľadu bezpečnosti občanov. Pohyb policajtov v obci je podľa jeho slov citeľný, keďže v Zboji sídli oddelenie hraničnej polície. "S príslušníkmi polície sa môžete viac stretnúť aj na lesných cestách. Nemám pocit, že oproti minulosti je tu tých policajtov viac. Mám pocit, že ich výkon sa zvýšil," povedal pre TASR Ladomirjak. Podľa jeho slov bola kedysi situácia v tejto oblasti pokojnejšia. "Keď cestujete autom do Zboja, je možné, že kým do obce dôjdete, aj trikrát vás stopnú," dodal starosta.

Podľa starostu Ruského Hrabovca Juraja Cinkaniča súvisia so schengenským priestorom určité obmedzenia. "Viditeľná je zvýšená kontrola občanov. Ale keď počujeme, čo sa deje vo svete, rešpektujeme to," povedal pre TASR starosta. Podľa jeho slov mávajú aj oficiálne stretnutia s policajnými zložkami. "Náš kraj je horskou oblasťou, kde sú lesy a pasienky. Naši ľudia sa pohybujú po tejto prírode a keď stretnú nejakú podozrivú osobu, vedia, komu to majú hlásiť," dodal Cinkanič s tým, že súčinnosť medzi obcami a políciou musí byť, pretože tým chránia svojich občanov.