Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. september 2023Meniny má Móric
< sekcia Slovensko

Ľudia so znevýhodnením nadobudli zručnosti ako dobrovoľníci

Foto: TASR/Vladimír Benko

V projekte Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote sa zúčastnilo 75 mladých ľudí.

Bratislava 27. februára (TASR) - Dvojročný medzinárodný projekt Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií s názvom Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote pomohol angažovať v dobrovoľníckych aktivitách 75 mladých ľudí zo znevýhodneného prostredia. TASR o tom informovala prezidentka platformy Alžbeta Frimmerová.

Na projekte Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote pracovali partneri zo Slovenska, Chorvátska a Rumunska, zapojili sa i mladí ľudia s postihnutím, nezamestnaní, ľudia zo sociálne a ekonomicky slabého prostredia, odchovanci detských domovov či ľudia so psychickým ochorením. "Vykonávali administratívne práce, prácu na PC, venovali sa chorým deťom, doučovali, organizovali a asistovali na seminároch a pod.," informovala o činnosti dobrovoľníkov Frimmerová. Organizátori projektu zároveň vytvorili špeciálny tréning zameraný na manažment dobrovoľníkov so znevýhodnením a školili organizácie, ako s dobrovoľníkmi pracovať.

Po zapojení mladých ľudí so znevýhodnením do dobrovoľníckych aktivít organizátori zisťovali, aké zručnosti získali. Na Slovensku pritom využili online nástroj D-zručnosti pre zamestnanie, ktorý umožní získať certifikát od Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici potvrdzujúci nadobudnutie alebo rozvoj kľúčových kompetencií. "Najviac zručností získaných počas dobrovoľníctva bolo v oblasti sociálnych a personálnych kompetencií a v oblasti iniciatívnosti a podnikavosti. Konkrétne išlo o zručnosti ako aktívne počúvanie, zvládanie stresu, schopnosť tímovej práce, flexibilita, projektový manažment, správanie zamerané na klienta, riadenie času, ale aj kritické myslenie a tvorivosť," uviedla koordinátorka D-zručností pre zamestnanie Alžbeta Brozmanová Gregorová.

Poukázala na to, že angažovanie v dobrovoľníckych aktivitách pomáha absolventom získať kompetencie zvyšujúce ich šance na pracovnom trhu. "Vzrastie im aj sebavedomie, vnímanie vlastnej hodnoty, odbúrajú obavy a získajú pracovné návyky a nové sociálne kontakty. A to je dôležité pre to, aby sa stali viac ambicióznymi a atraktívnymi aj pre budúcich zamestnávateľov," vysvetlila Brozmanová Gregorová.