< sekcia Slovensko

Slovenská lyžiarska asociácia chce byť opäť strešnou organizáciou

Na snímke viceprezident Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Július Hermély počas tlačovej konferencie SLA na tému Stav v slovenskom lyžovaní 26. júla 2021 v Bratislave. Foto: TASR – Jakub Kotian

Slovenská lyžiarska asociácia sa nedokáže zmieriť s faktom, že 1. decembra jej ministerstvo odobralo štatút strešnej organizácie lyžiarov.

Bratislava 26. júla (TASR) – Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) chce opäť získať štatút strešnej organizácie slovenského lyžovania. Krok Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z 1. decembra, po ktorom ho stratila, považuje za nezákonný.

SLA zároveň informovala, že v jej vedení prišlo k personálnym zmenám. Marino Mersich vo funkcii skončil, novými viceprezidentmi sa stali Július Hermély a Štefan Marton. Prezident SLA Ivan Ivanič potvrdil, že na poste skončí po ZOH 2022 v Pekingu.

Hermélyho nominoval úsek snoubordingu. „Naším cieľom je pracovať na pozitívnych zmenách, ktorými asociácia teraz predchádza. Dúfame, že budeme novým vetrom. Veríme, že aj ministerstvo a inšitúcie, ktoré podporujú šport, nás budú akceptovať a vrátia nám štatút národného športového zväzu. Právo na to máme. Ja som vstúpil do vedenia, pretože spolupráca SLA s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) nie je len o alpskom lyžovaní. Zastupujeme sedem športov. Nespokojná časť z úseku alpských lyžiarov tvorí iba menšinu a ministerstvo by malo počúvať zástupcov všetkých športov," povedal nový podpredseda SLA na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Rozkol v lyžiarskom hnutí vyústil do vzniku Zväzu slovenského lyžovania (ZSL). Plénum Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) 1. júla na svojom 59. valnom zhromaždení vyjadrilo súhlas, aby ZSL rokoval s FIS o členstve.

Nový viceprezident SLA Štefan Marton je presvedčený, že reforma SLA musí prebehnúť zvnútra. „Akékoľvek zásahy zvonku nie sú štandardné a ani relevantné. Odkomunikovali sme si medzi sebou, že osoby, ktoré nie sú akceptovateľné pre širokú verejnosť, musia byť vymenené. Tie sme odvolali. To bol prvý podnet, aby sme mohli urobiť zmeny. Podarilo sa nám na schôdzi zvoliť nové vedenie Úseku alpských disciplín (ÚAD). Noví ľudia nie sú zaťažení minulosťou a nemajú svoje vedľajšie záujmy. Budú garantmi, že ÚAD bude pokračovať v zmenách."

SLA neberie ZSL ako konkurenciu a odmieta ho nazývať ináč ako „Zväz Smolena Ladislava". „SLA nikdy nepochybila, nikdy neporušila zákon. To sa týka aj minulého vedenia. Sme v historicky najúspešnejšom roku. Spoluorganizovali sme tri podujatia Svetového pohára. Úspešne sme zvládli preteky v Jasnej, Svetový pohár v lyžovaní na tráve v Piešťanoch i víkendové preteky SP v behu na kolieskových lyžiach v Banskej Bystrici," pripomenul Ivanič.

SLA sa nedokáže zmieriť s faktom, že 1. decembra 2020 jej ministerstvo odobralo štatút strešnej organizácie lyžiarov a poukazuje na to, že tento proces neprebehol v súlade s platným poriadkom.

„Ministerstvo tvrdilo, že SLA stratilo zastúpenie väčšiny lyžiarov na Slovensku. Nevieme, akým spôsobom dospeli k tomuto údaju. Dodnes nám nepredložili žiadne dôkazy. Verili sme, že po parlamentných voľbách príde zmena, no zdá sa, že pre túto garnitúru zákony neznamenajú nič," vyhlásil člen krízovej komisie SLA Martin Kurcáb.