Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

M. Beňová: Máme fantastický výsledok, budeme predĺženou rukou vlády

Na snímke zvolení europoslanci zľava, Erik Kaliňák, Monika Beňová a Judita Laššáková počas tlačovej konferencie strany Smer-SD k výsledkom volieb do Európskeho parlamentu 2024 v Bratislave 10. júna 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Podľa Beňovej sú kandidáti Smeru pripravení spolupracovať s niektorou z frakcií. Stanoviť si však plánujú podmienky.

Bratislava 10. júna (TASR) - Smer-SD dosiahol fantastický výsledok, zhodnotila po sobotných (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu (EP) líderka kandidátnej listiny Monika Beňová. Poukázala na to, že strana má o dva mandáty viac ako doteraz. Europoslanci podľa nej budú predĺženou rukou vlády Roberta Fica (Smer-SD). Uviedla to na pondelkovej tlačovej konferencii spolu s ďalšími úspešnými kandidátmi Smeru.

"V Európskom parlamente budeme tak, ako sme hovorili aj počas predvolebnej kampane, reprezentovať vládu Slovenskej republiky a stranu Smer-SD. To znamená, že budeme takou predĺženou rukou vlády Roberta Fica, budeme podporovať vládu v tých rozhodnutiach, ktoré urobí smerom k európskym témam," uviedla Beňová. Dodala, že voľby boli pre Smer komplikovanejšie vzhľadom na atentát na predsedu strany a premiéra Fica, ktorý mal byť súčasťou kampane.

Podľa Beňovej sú kandidáti Smeru pripravení spolupracovať s niektorou z frakcií. Stanoviť si však plánujú podmienky. "Najvyššou prioritou je, že to musí byť frakcia, ktorá má silný sociálny rozmer. Ale zároveň to musí byť frakcia, ktorá rešpektuje, že na niektoré témy môžu mať jej sesterské a dcérske strany iný pohľad," priblížila.

Ursulu von der Leyenovú neplánujú podporiť za predsedníčku Európskej komisie. "Nie je typ političky, ktorá by dokázala previesť Európu ťažkými chvíľami. Z môjho pohľadu je viac lobistkou ako političkou. Na tom vlastne zlyhala jej politická kariéra v Nemecku a následne sa to zopakovalo v Európskej komisii," vyhlásila Beňová.

Zvolený poslanec Ľuboš Blaha potvrdil, že hlavnou témou v europarlamente bude podobne ako v kampani mier. Progresívnemu Slovensku ako víťazovi volieb zablahoželal. Myslí si však, že jeho "progresivistický pohľad" je medzi zástupcami Slovenska v menšine, a to aj v kľúčových európskych témach ako otázka mieru, migrácie, tzv. Green dealu či práva veta.

Zvolená europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová hovorí o presadzovaní tém, ako sú otázka mieru, vojenská, energetická či potravinová bezpečnosť. "Budeme hovoriť viac o poľnohospodárstve, podpore našich regiónov," načrtla. Európsky parlament by sa podľa nej mal vrátiť k politike viac zameranej na občanov. Ľudia podľa nej dali najavo, že chcú prehodnotenie niektorých európskych politík.

Zvoleného europoslanca Erika Kaliňáka teší rekordná účasť vo voľbách. Podotkol však, že najvyššia bola vo veľkých mestách, čo mohlo prispieť k výhre Progresívneho Slovenska. "Je to niečo, z čoho si musíme zobrať ponaučenie, že aj tie menšie lokality, okresy musíme ešte viac oslovovať," dodal.

Judita Laššáková hovorí o fantastickom úspechu vo voľbách. Prejavila záujem o členstvo v európskom výbore na ochranu spotrebiteľa. Zameriavať sa chce aj na ústavnoprávne témy. Nevylúčila, že by sa Daniel Bombic, známy ako Danny Kollár, mohol stať jej spolupracovníkom v EP.