Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Slovensko

M. Čaučík: Envirorezort fungoval v minulom roku bez plánu priorít

Na archívnej snímke Marián Čaučík. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Poslanec ocenil prijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o civilnej ochrane.

Bratislava 9. januára (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR fungovalo v minulom roku bez plánu priorít. Do parlamentu predkladalo návrhy zákonov, ktoré prichádzali na poslednú chvíľu a neboli dostatočne prediskutované s odbornou obcou. Taktiež dávalo aj návrhy v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré nebol reálny dôvod. Pre TASR to uviedol člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Marián Čaučík (KDH) v súvislosti s hodnotením roka 2024 v oblasti životného prostredia.

"Nekvalita zákonov sa ukázala aj v procese ich schvaľovania v NR SR, kde ich koaliční poslanci opakovane opravovali pozmeňujúcimi návrhmi z dielne ministerstva. Niektoré zákony boli predkladané ako poslanecké návrhy, ktoré neumožnili ani to, aby prešli procesom medzirezortného pripomienkového konania," skonštatoval poslanec.

Veľké výhrady boli podľa Čaučíka voči zmene zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Táto novela zefektívnila procesy posudzovania, ktoré boli príliš dlhé, no zároveň obmedzila prístup verejnosti a susediacich obcí k informáciám pri posúdení vplyvov investícií na zdravie obyvateľov, životné prostredie, prírodné zdroje, majetok a kultúrne pamiatky, povedal.

"Pozitívny posun nastal pri podpore projektov miest a obcí z Environmentálneho fondu na budovanie vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry a zatepľovanie verejných budov," tvrdí Čaučík. Pokračoval, že oproti minulému obdobiu sa tiež podarilo zrýchliť tempo vyplatených príspevkov na obnovu rodinných domov z programu Obnov dom financovaného z plánu obnovy, zjednodušiť podávanie žiadostí a odbúrať prebytočnú administratívu.

Poslanec ocenil prijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o civilnej ochrane, ktorá umožňovala v prípade výskytu medveďov v obciach alebo ich blízkosti vyhlásiť mimoriadnu situáciu a žiadať od ministerstva výnimku na odstránenie problémového jedinca.

Ministerstvo podľa Čaučíka nevyriešilo problematiku legislatívneho nastavenia zberu a triedenia textilu pre rok 2025 a obciam poskytlo iba metodickú príručku, ktorou sa prenáša zodpovednosť na mestá a obce. Problémom MŽP boli aj personálne výmeny a neodôvodnené odvolávanie odborníkov z vedúcich pozícií v podriadených organizáciách, dodal.

"Obrovským problémom je jednoznačne strata dôvery voči odborným aj politickým krokom ministerstva zo strany odbornej verejnosti, ktorá opakovane hovorí o rozklade ochrany prírody na Slovensku a o porušovaní ústavného aj medzinárodného práva občanov na priaznivé životné prostredie," skonštatoval Čaučík.

Envirorezort by sa mal v tomto roku podľa neho zamerať na obnovenie dôvery, vysvetľovanie svojich krokov a plánov a tiež na dialóg s odborníkmi v sektore životného prostredia v prospech efektívneho a udržateľného fungovania rezortu.

MŽP reagovalo, že pod vedením ministra Tomáša Tarabu (nominant SNS) presadilo zákony, ktoré pomôžu investorom, aby nemuseli zo Slovenska odchádzať a ľuďom, aby mohli stavať na svojich pozemkoch bez šikany mimovládnych organizácií.

Poukázalo tiež na to, že do odkanalizovania obcí a miest smerujú stovky miliónov eur. "Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré nedokázalo odkanalizovať ani obce na Orave, kde si desaťročia udržuje najvyššiu priazeň občanov, správne by malo podpredsedovi vlády a ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi akurát tak poďakovať za to, že envirorezort doniesol ľuďom aspoň základnú infraštruktúru," uviedlo ministerstvo. KDH svojím vyjadrením podľa Tarabu ukázalo, prečo nedokázalo priniesť ľuďom základnú infraštruktúru, a to napriek tomu, že bolo súčasťou vlád.

Šatan má plán: Ak sa Ramsay nevylieči, Országh prevezme Slovákov

Országh povedie národný tím v rámci prvej fázy záverečného bloku prípravy na MS tento týždeň vo Švajčiarsku.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.