Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Slovensko

M. Hlivák: ÚVO uložil pokutu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR

Na archívnej snímke Miroslav Hlivák. Foto: TASR Martin Baumann

Rozhodnutím bola ÚGKK uložená pokuta za to, že sa vyhol povinnosti uzavrieť zmluvu podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Bratislava 25. apríla (TASR) – Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák potvrdil prvostupňové rozhodnutie úradu o uložení pokuty vo výške 69.978 eur Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Rozhodnutím bola ÚGKK uložená pokuta za to, že sa vyhol povinnosti uzavrieť zmluvu podľa zákona o verejnom obstarávaní. Hlivák priblížil, že ÚGKK 25. novembra 2015 bez použitia postupov ustanovených zákonom o verejnom obstarávaní uzavrel so spoločnosťou Slovanet zmluvu označenú ako "Dodatok č. 31 k Zmluve o zriadení virtuálnej privátnej siete a poskytovaní verejných elektronických komunikačných služieb" so zmluvnou cenou 1.399.560 eur s DPH, čím postupoval v rozpore so základnými povinnosťami verejného obstarávateľa upravenými v zákone o verejnom obstarávaní.

ÚVO uložil pokutu z dôvodu, že neboli splnené podmienky pre uzavretie dodatku. Dodatkom č. 31 sa rozšíril pôvodný predmet zmluvy a navýšila sa cena plnenia. "Z uvedeného dôvodu nebol účastník konania oprávnený uzavrieť Dodatok č. 31 a požadovanú službu mal zabezpečiť novým verejným obstarávaním," poznamenal Hlivák. Keďže predmetom plnenia bolo poskytnutie hlasových, dátových a multimediálnych elektronických komunikačných služieb, nebolo podľa neho možné v tomto prípade uplatniť výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní, pretože ÚGKK SR predmetné služby sám neposkytuje, ale obstaráva.