Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

Poslanci M. Kadúc a I. Hraško chcú zastaviť vyplácanie zlatých padákov

Igor Hraško Foto: TASR/Daniel Veselský

Podľa návrhu by po skončení výkonu funkcie nemal zástupca štátu nárok na odstupné ani na iné porovnateľné finančné kompenzácie po skončení jeho funkcie v spoločnosti s majetkovou účasťou štátu.

Bratislava 5. februára (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽaNO Miroslav Kadúc a Igor Hraško chcú zmeniť spôsob výberu zástupcov štátu v štátnych firmách (spoločnosti so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu) a zastaviť vyplácanie tzv. zlatých padákov.

Navrhujú to v zákone o výbere zástupcov štátu do orgánov spoločností s majetkovou účasťou štátu a o ich odmeňovaní, ktorý predstavili v úvode šiesteho rokovacieho dňa 29. schôdze NR SR.

V štátnych firmách by mali podľa obyčajných pôsobiť odborníci vybraní vo verejnom výberovom konaní a odmeňovaní by mali byť aj podľa ekonomických výsledkov spoločnosti. Poslanci chcú, aby štát v spomínaných spoločnostiach zastupovali ľudia, ktorí sú bezúhonní, majú vysokoškolské vzdelanie, odbornú prax a odbornú spôsobilosť, a tiež ovládajú cudzí jazyk. Vybraní by mali byť vo výberových konaniach, ktoré by mali podliehať neustálej verejnej kontrole.

Obyčajní si to predstavujú tak, že by bola na webe zverejnená výzva na prihlásenie sa do výberu aj prihláška a doklady kandidáta. Verejné by bolo aj vypočutie a konečný návrh na voľbu. V súčasnosti podľa OĽaNO môžu funkcie v štátnych firmách zastávať politickí nominanti "bez potrebných znalostí a praktických skúseností", ktorí neraz poberajú neprimerané odmeny.

Poslanci OĽaNO ďalej odmietajú vyplácanie vysokých či neprimeraných odmien, tzv. zlatých padákov v štátnych firmách. "Ide o dlhodobo neriešený problém. Vzhľadom na aktuálne spoločenské problémy (zlaté padáky) je spravodlivé a legitímne, že návrh zákona vylučuje možnosť nároku na odstupné," tvrdia.



Podľa návrhu Hraška a Kadúca by po skončení výkonu funkcie nemal zástupca štátu nárok na odstupné ani na iné porovnateľné finančné kompenzácie súvisiace so skončením jeho funkcie v spoločnosti s majetkovou účasťou štátu. "K takýmto porovnateľným finančným kompenzáciám patria napríklad aj mimoriadne odmeny pri skončení funkcie," dopĺňajú poslanci.

Zároveň presadzujú aj zákaz poberania platu za viaceré funkcie. "Návrh zákona umožňuje poberať odmenu len za výkon funkcie, ktorú daný zástupca štátu začal vykonávať ako prvú," vysvetľujú predkladatelia zákona. Poslanci ďalej chcú, aby funkcionári stratili nárok na odmenu, ak nebudú chodiť na zasadnutia orgánu spoločnosti. "Hlavným zmyslom tohto ustanovenia je preventívne pôsobiť na zástupcov a viesť ich k zodpovednému výkonu ich funkcie," zdôvodnili obyčajní.