< sekcia Slovensko

M. Kolíková nepredpokladá disciplinárnu právomoc NSS SR voči advokátom

Na archívnej snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ministerka navrhuje, aby bol Najvyšší správny súd obsadený 30 sudcami.

Bratislava 26. januára (TASR) - Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) nepredpokladá disciplinárnu právomoc Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR voči advokátom. Uviedla to počas utorkového zasadnutia Súdnej rady SR.

„Túto otázku si ešte chceme vyjasniť s Benátskou komisiou, keďže chceme mať jasno aj vzhľadom na obavy, ktoré vzniesla Slovenská advokátska komora,“ doplnila ministerka.

Ministerka navrhuje, aby bol NSS SR obsadený 30 sudcami. „Agenda, ktorú má správne kolégium Najvyššieho súdu SR, prejde na NSS SR. Ale je tu aj agenda, ktorá naň prechádza z Ústavného súdu SR a týka sa preskúmavania komunálnych volieb,“ spresnila.

Správnu agendu by malo podľa nej riešiť na NSS SR 25 sudcov, volebnú a disciplinárnu agendu po jednom sudcovi. „Ak by sme chceli byť ústretovejší k hlbšiemu prieskumu, mohli by byť dvaja,“ ozrejmila s tým, že ešte bude mať súd priestor na novú agendu. „Mohla by ňou byť agenda verejného obstarávania,“ dodala.

Výberové konania na sudcov NSS SR bude realizovať Súdna rada. „Vnímam, že výber je veľmi dôležitý. Netreba byť úplne v strese, že musíme hneď naplniť všetkých 30 miest,“ podotkla. Súdna rada by mala podľa nej zvoliť iný prístup pri výbere kandidátov, ktorí sa budú hlásiť zo správneho kolégia NS SR, v porovnaní so sudcami z iných agend či kandidátmi z prostredia mimo súdnictva.