Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

M. Krajčí: Zrušenie zubných benefitov môže znížiť záujem o prevenciu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Tomás Halász

Ministerka podľa Krajčího zrušením benefitov ročne oberie pacientov, ktorí sa zodpovedne starajú o svoje zdravie, o stovky eur.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 16. apríla (TASR) - Poslanec Národnej rady SR a exminister zdravotníctva (Slovensko, Za ľudí, KÚ) Marek Krajčí kritizuje avizované rušenie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach. Tvrdí, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) tak berie ľuďom motiváciu chodiť na preventívne prehliadky.

Podotkol, že zubné benefity boli zo všetkých najvyužívanejšie. "Do budúcna to môže mať fatálne následky, lebo ľudia si povedia, čo už z tých benefitov mám. Keď aj prestanem chodiť na preventívne prehliadky, v podstate o nič neprídem," skonštatoval. Zároveň poznamenal, že vďaka prevencii možno pacientom v skorom štádiu zachytiť akúkoľvek zdravotnú komplikáciu, ktorá je liečiteľná. "Teda stoja aj zdravotnícky systém menej peňazí," dodal.

Ministerka podľa Krajčího zrušením benefitov ročne oberie pacientov, ktorí sa zodpovedne starajú o svoje zdravie, o stovky eur. "V podstate zoberie ľuďom z vrecka tento rok 30 miliónov eur, budúci rok možno 45 až 50 miliónov eur," skonštatoval. Skritizoval, že tak robí ako ministerka "kvázi sociálnej vlády".

Od mája sa zruší poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že benefit splnil svoj edukačný účel a je potrebné hľadať nové benefity.