< sekcia Slovensko

M. Lajčák diskutoval s V. Titovom o predsedníctve SR v OBSE

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Titov rokoval aj so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Lukášom Parízekom o uskutočňujúcom sa predsedníctve SR v OBSE, o spolupráci v OSN a recipročnej podpore vybraných kandidatúr.

Bratislava 12. novembra (TASR) - Zlepšenie životných podmienok obyvateľstva v konfliktných oblastiach, aktuálne otázky slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a príprava decembrového zasadnutia Ministerskej rady OBSE v Bratislave boli hlavnými témami stretnutia prvého námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Vladimira Titova a ministra zahraničných vecí SR a úradujúceho predsedu OBSE Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Stretnutie sa uskutočnilo v utorok v Bratislave. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

„Zdôraznil som neustálu pozornosť, ktorú v rámci nášho predsedníctva v OBSE venujeme situácii na juhovýchode Ukrajiny,“ povedal Lajčák. Venovali sa aj aktuálnym vzťahom Ruskej federácie s Európskou úniou (EÚ), ako aj medzinárodnopolitickým otázkam vrátane vývoja v regióne strednej Európy a západného Balkánu.

Titov rokoval aj so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Lukášom Parízekom o uskutočňujúcom sa predsedníctve SR v OBSE, o spolupráci v OSN a recipročnej podpore vybraných kandidatúr. „Ocenili sme stav širokospektrálnej dvojstrannej spolupráce medzi Slovenskom a Ruskom,“ uviedol Parízek s tým, že spolu s ruským partnerom spoločne potvrdili plnenie plánu politických konzultácií medzi ministerstvami zahraničných vecí oboch krajín na roky 2019 - 2020.

Parízek podotkol, že aktívny politický dialóg medzi oboma krajinami prináša konkrétne výsledky aj v obchodno-ekonomickej oblasti. „Slovensku patrí spomedzi členských krajín EÚ 12. priečka v rebríčku zahraničného obchodu Ruska,“ hovorí Parízek. Vyzdvihol aj ostatné návštevy najvyšších predstaviteľov SR v Rusku.

„Veríme, že okrem posilňovania obchodných vzťahov medzi našimi krajinami bude i naďalej stúpať záujem ruských turistov o Slovensko. V minulom roku sme aj vďaka otvoreniu 15. vízových centier v rámci Ruska zaznamenali 30-percentný nárast ruských návštevníkov na Slovensku,“ spresnil Parízek.