< sekcia Slovensko

M. Lajčák hovoril s A. Dankom a dohodli sa na stretnutí

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant SMER-SD). Foto: TASR - Martin Baumann

Lajčák oznámil, že sa rozhodol zostať vo funkcii ministra zahraničia. Presvedčili ho garancie premiéra Petra Pellegriniho a predsedu Smeru-SD Roberta Fica v oblasti zahraničnej politiky Slovenska.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) hovoril s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS) a dohodli sa na stretnutí. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. "Nikdy sme sa nebránili diskusii o zahraničnopolitických otázkach," doplnil.

Lajčák v piatok oznámil, že sa rozhodol zostať vo funkcii ministra zahraničia. Presvedčili ho garancie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a predsedu Smeru-SD Roberta Fica v oblasti zahraničnej politiky Slovenska a v otázke dodržiavania programového vyhlásenia vlády. Prezident Andrej Kiska o jeho demisii dosiaľ nerozhodol, ale mal by vziať na vedomie ministrovo rozhodnutie vziať ju späť.

Danko v reakcii na Lajčákovo rozhodnutie uviedol, že sa s ním chce v najbližších dňoch stretnúť a počuť od neho odpovede na niekoľko otázok. Zároveň si myslí, že okolo demisie vznikla nejasná ústavnoprávna situácia a minister by mal byť menovaný nanovo.

Ministra sa chce šéf parlamentu pýtať na tvorbu medzinárodných zmlúv v kontexte rizika umiestnenia zahraničných armád na území Slovenska. "Druhé je vyjasnenie pozície Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vo vzťahu k arménskej genocíde, ďalej zriadenie kultúrneho centra v Jeruzaleme a takisto aj konanie zástupcov štátu v zahraničných inštitúciách a relevantnosť ich rozhodnutí vo vzťahu k SR," doplnil Danko.

Lajčák podal demisiu minulý týždeň pre situáciu okolo Globálneho paktu OSN o migrácii a rokovania v Marrákeši. SNS tvrdo odmietala pakt aj účasť Slovenska v Marrákeši. Lajčáka pre jeho postoj k paktu a účasti SR v Marrákeši národniari kritizovali.