< sekcia Slovensko

M. Lajčák podal demisiu prezidentovi, informoval o tom premiéra

Na archívnej snímke M. Lajčák. Foto: TASR Dano Veselský

M. Lajčák rozhodnutie podať demisiu avizoval vo štvrtok (29. 11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v piatok podal demisiu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. O tomto kroku oficiálne informoval predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD). TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva.
Prezident sa s M. Lajčákom stretne v utorok


Prezident SR Andrej Kiska sa s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) stretne v utorok (4. 12.). Pre TASR to uviedol prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan. Potvrdil tiež, že Lajčák písomne doručil do Kancelárie prezidenta SR abdikačný list. Minister tiež prezidenta informoval, že chce v pondelok (3. 12.) absolvovať stretnutie s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Ten avizoval, že bude Lajčáka presviedčať, aby na svojom poste ostal.

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29. 11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Pellegrini v piatok oznámil, že s Lajčákovou demisiou nesúhlasí. Pokúsi sa ho presvedčiť, aby prehodnotil svoj krok. Globálny pakt OSN o migrácii a situácia okolo neho nie je podľa Pellegriniho dôvod na to, aby rezignoval taký výrazný predstaviteľ slovenskej diplomacie. Poukázal na úlohy, ktoré Slovensko čakajú v zahraničnej politike.