< sekcia Slovensko

M. Lajčák: Slovensko by si zaslúžilo mať M. Šefčoviča za prezidenta

Na archívnej snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Marko Erd

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič oznámil v piatok (18.1.), že ide kandidovať za prezidenta SR v marcových voľbách.

Bratislava 21. januára (TASR) - Slovensko by si zaslúžilo mať Maroša Šefčoviča za prezidenta. Myslí si to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý vo videu na sociálnej sieti vyjadril Šefčovičovi podporu. Ten si ju váži.

"Maroša Šefčoviča poznám veľmi dlho a veľmi dobre. Je to skvelý profesionál, ktorý tvrdo pracuje a je veľmi inteligentný. Je logické, že je v Európe a vo svete známy a rešpektovaný. Je to človek s veľkým srdcom, ktorý nikdy nikoho nepodrazil. Veľmi mu držím palce," uviedol Lajčák.

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič oznámil v piatok (18.1.), že ide kandidovať za prezidenta SR v marcových voľbách. Ponuku mu dal Smer-SD a avizoval mu podporu. Šefčovič si dôveru Smeru-SD váži, zdôrazňuje ale, že nie je členom Smeru-SD. Bude sa však opierať aj o jeho podporu, aj finančnú v kampani. Šefčovič vyhlásil, že sa vie správať nezávisle.

Slovensko podľa neho potrebuje dobrého a nadstraníckeho prezidenta a celospoločenský zmier, o ktorý sa tento prezident pričiní. Šefčovič chce byť ako prezident čo najbližšie k ľuďom, hovorí o potrebe zlepšení v zdravotníctve, školstve a sociálnych veciach. Modernizácia by mala mať podľa neho silný sociálny rozmer. Hovorí tiež o potrebe boja s korupciou a zdôrazňuje, že bude garantom ukotvenia Slovenska v Európskej únii.

Voľby prezidenta SR sa budú konať 16. marca. V prípade nezvolenia hlavy štátu v prvom kole, sa uskutoční druhé, ktoré sa bude konať 30. marca.

Diplomati z EÚ sa podľa neho o kandidatúru Šefčoviča zaujímajú


Kandidatúra súčasného podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča za prezidenta SR je v radoch európskych diplomatov už známa vec. Pre TASR to v pondelok v Bruseli uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, spresnil, že Šefčovičov záujem obsadiť prezidentské kreslo jeho rezortní kolegovia evidujú a sledujú, čo potvrdili aj dnešné stretnutia v Bruseli.

"Všetci alebo takmer všetci moji kolegovia majú v Bratislave svoje zastupiteľské úrady. Viacerí sa ma na to pýtali. Je len môžem potvrdiť, že aj z týchto rozhovorov vidieť, že Maroš Šefčovič je veľmi známa a rešpektovaná osobnosť," opísal situáciu Lajčák, ktorý neprijal ponuku stať sa kandidátom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Lajčák zároveň dodal, že ministri zahraničných vecí EÚ, bez toho, aby sa snažili zasahovať do vnútorných vecí SR, Šefčoviča vnímajú ako dobrého kandidáta na prezidentskú funkciu.

Šefčovič oficiálne oznámil svoju kandidatúru v piatok 18. januára. Stále je však činný v rámci exekutívy EÚ. V pondelok popoludní predsedal trojstranným rokovaniam Európska komisia - Rusko - Ukrajina zameraným na tranzit ruského plynu do EÚ po roku 2019, v utorok bude jedným z hlavných rečníkov na 11. konferencii EÚ o európskej vesmírnej politike.