Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Slovensko

M. Lajčák: Valnému zhromaždeniu OSN dominuje klíma, Slovensko má cveng

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Martin Baumann

Minister zahraničných vecí SR pripomenul, že možnosť vystúpiť na klimatickom summite s príhovorom nemá každá hlava štátu – z krajín EÚ ju dostane iba asi polovica vrátane Z. Čaputovej.

Bratislava/New York 23. septembra (TASR) - Dominantnou témou tohtoročného Valného zhromaždenia OSN sú klimatické zmeny, ktorým sa bude venovať aj samostatný summit v pondelok, deň pred začiatkom všeobecnej rozpravy. Pre médiá to v New Yorku uviedol slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), ktorý na Valnom zhromaždení sprevádza prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá na klimatickom summite vystúpi s prejavom.

Ako pripomenul Lajčák, možnosť vystúpiť na klimatickom summite s príhovorom nemá každá hlava štátu – z krajín Európskej únie ju dostane iba približne polovica prezidentov."To je na jednej strane potvrdenie nášho záujmu o túto tému a nášho uvedomenia si dôležitosti tejto témy, ale zároveň je to aj potvrdenie toho, že Slovensko má cveng v Organizácii Spojených národov," dodal Lajčák.

Pred klimatickým summitom podľa Lajčáka cítiť očakávania, že by mohol byť zlomovým momentom. "Dnes neplníme naše záväzky, nedarí sa nám zastaviť otepľovanie planéty, skôr naopak, ten proces pokračuje," upozornil Lajčák a dodal, že ak nepríde k zmene, nasledujúce generácie dostanú planétu v oveľa horšom stave.

Slovensko si podľa Lajčáka osvojilo klimatickú tému najmä tým, že sa ako jediná krajina Vyšehradskej štvorky prihlásilo k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Druhou dominantnou témou Valného zhromaždenia je otázka udržateľného rozvoja a finančné možnosti zabezpečenia rozvoja pre všetky krajiny sveta. Treťou témou je mier a riešenie konfliktov.

Počas tohto týždňa podľa Lajčáka prebehnú na pôde OSN stovky podujatí. V rámci všeobecnej rozpravy hlavy jednotlivých štátov predstavia svoje videnie sveta. "Niet pochýb, že India a Pakistan sa budú vyjadrovať k situácii v štátoch Džammú a Kašmír. Toto je vždy tribúna, z ktorej môžete prezentovať svoje videnie sveta aj ukázať na tých, ktorých považujete za vinníkov," povedal slovenský minister. Dodal, že popri všeobecnej rozprave prebieha niekoľko summitov k najvýznamnejším témam a tiež desiatky oficiálnych i neoficiálnych rokovaní.

Osobitný spravodajca TASR Jaroslav Bublinec