< sekcia Slovensko

M. Lajčák vystúpi ako úradujúci predseda OBSE v Bezpečnostnej rade OSN

Na archívnej snímke M. Lajčák. Foto: TASR/Monika Hipmánová

Šéf slovenskej diplomacie Lajčák vystúpi v piatok 8. marca ako hlavný rečník s prejavom k aktuálnym globálnym otázkam na medzinárodnom sympóziu v Bostone.

Bratislava 6. marca (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) vystúpi vo štvrtok 7. marca v New Yorku vo funkcii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (OSN). TASR o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Na brífingu sa Lajčák zameria na priority slovenského predsedníctva v OBSE, ktorými sú najmä prevencia konfliktov, zmierňovanie ich následkov pre civilné obyvateľstvo, efektívny multilateralizmus a bezpečná budúcnosť. Tiež sa vyjadrí k zmrazeným a pretrvávajúcim konfliktom v regióne OBSE a k otázkam postkonfliktnej rekonštrukcie, ktorá patrí medzi hlavné priority organizácie.

V rámci svojej cesty do New Yorku sa úradujúci predseda OBSE stretne aj so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN Aminou Mohamed, s námestníčkou generálneho tajomníka pre politické otázky Rosemary Di Carlo, s námestníkom pre mierové operácie Jean-Pierreom Lacroix aj s námestníkom pre boj proti terorizmu Vladimírom Voronkovom. S výkonnou riaditeľkou UNICEF Henriettou Fore podpíše Memorandum o porozumení medzi SR a UNICEF, ktoré má napomáhať plneniu úloh vyplývajúcich z novej Strednodobej stratégie rozvojovej spolupráce SR na roky 2019-2023.

Šéf slovenskej diplomacie Lajčák okrem toho vystúpi v piatok 8. marca ako hlavný rečník s prejavom k aktuálnym globálnym otázkam na medzinárodnom sympóziu v Bostone, kam prichádza na pozvanie Fletcherovej fakulty práva a diplomacie Univerzity Tufts. Vedenie univerzity mu zároveň odovzdá ocenenie Dr. Jean Mayer Global Citizenship Award. Ide o cenu, ktorú univerzita udeľuje od roku 1993 a je pomenovaná po 10. prezidentovi Tufts University Jeanovi Mayerovi. Podľa pravidiel univerzity ju dostávajú osobnosti, ktorých morálna odvaha, integrita a záujem o odovzdávanie skúseností študentom sú v duchu Meyerovho motta "Štipendium, výskum a vzdelávanie musia byť venované riešeniam najpálčivejších problémov, ktorým čelí svet".