< sekcia Slovensko

M. LUBYOVÁ: Dokument Učiace sa Slovensko sa nedá predložiť na vládu

Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: TASR - Martin Baumann

Šéfka rezortu školstva sa stretla s autormi dokumentu zhruba dva týždne pred odovzdaním, kedy sa dozvedela, že odovzdajú autorský dokument.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej (nominantka SNS) sa autorský dokument Učiace sa Slovensko v súčasnej podobe, v ktorej sa nachádza, nedá predložiť na schválenie vládou. Podľa nej nemá rozpočet ani časový rámec a je potrebné ho dopracovať. Poslanec NR SR Branislav Gröhling (SaS) tvrdí, že ministerka vedela, že avizovaná reforma Učiace sa Slovensko je len vizionársky dokument a že tvoriť akčné a časové plány malo byť od začiatku úlohou ministerstva.

"Národný program Učiace sa Slovensko je autorský dokument, ktorý ak má byť nejakým spôsobom implementovaný, musí byť odkonzultovaný aj s inými rezortmi, keďže má nadrezortný charakter. Týka sa to napríklad ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ministerstva zdravotníctva SR či iných rezortov," uviedla šéfka rezortu školstva. Podľa Gröhlinga odborníci písali dokument niekoľko mesiacov s tým, že idú reformovať školstvo. "Teraz podľa Lubyovej tvorili vlastne nerealizovateľnú reformu bez rozpočtu či politickej podpory," povedal poslanec.

"Dokument, ktorý bol odovzdaný, nie je použiteľný v rámci národného programu. Musíme vytvoriť národný program a na základe neho vytvoriť akčné plány. Tento dokument je víziou a inšpiráciou, na základe čoho sa spustia ďalšie procesy," povedala ministerka. Lubyová sa stretla s autormi dokumentu zhruba dva týždne pred odovzdaním, kedy sa dozvedela, že odovzdajú autorský dokument.

"Reforma musí mať konkrétne ciele, podujatia, aktivity a rozpočet. Dokument tieto náležitosti neobsahuje, takže bude musieť byť spracovaný takým štýlom, aby to tam bolo. Dokument predložím do výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a na základe vyjednávania vo výbore sa určí, aký bude ďalší proces," povedala ministerka.

Poslanca za SaS najviac trápi, že deti, študenti, učitelia i rodičia stratili drahocenný čas. "Za tie mesiace mohli mať žiaci učebnice, učitelia mohli byť spravodlivejšie ocenení a rodičia lepšie informovaní. Namiesto toho prešľapujeme na mieste alebo, čo je ešte horšie, vraciame sa kamsi do 19. storočia," dodal Gröhling.