< sekcia Slovensko

VIDEO: Lubyová: Zvýšenie platov učiteľov o desať percent sa uskutoční

Martina Lubyová, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Ministerka tiež pripomenula, že sa podarilo odstrániť stropy na platové ohodnotenie vedeckých a pedagogických pracovníkov.

Bratislava 14. októbra (TASR) - Platy všetkým učiteľom by sa mali od januára 2020 opäť zvýšiť o desať percent. Aj v súvislosti s návrhom štátneho rozpočtu na nasledujúci rok to po rokovaní tripartity povedala ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).

"Sľubovaný desaťpercentný nárast sa uskutoční," deklarovala Lubyová. Poukázala pritom na schválené nariadenie vlády, že sa od 1. 1. 2020 zvýšia platové tarify pre pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a takisto pre vedeckých a výskumných pracovníkov. Dodala, že tieto náklady sú plne pokryté v štátnom rozpočte. Zdôraznila tiež, že zvýšenie sa bude týkať okrem učiteľov aj nepedagogických zamestnancov.Lubyová zároveň vysvetlila, že od 1. septembra sa zvýšili nástupné platy začínajúcim učiteľom. Poukázala na hlasy niektorých učiteľov, že im nenarástli platy tak, ako bolo avizované. "To nebolo to sľubované desaťpercentné zvýšenie, to bolo zvýšenie platov začínajúcim učiteľom," ozrejmila.

Ministerka tiež pripomenula, že sa podarilo odstrániť stropy na platové ohodnotenie vedeckých a pedagogických pracovníkov. Každá organizácia má podľa jej slov možnosť dať svojim zamestnancom vhodné príspevky. Dodala, že ostáva obmedzenie tejto sumy príplatkov zdola, teda im nikto nemôže dať menej. Poukázala aj na zvýšenie platových taríf pre vedcov, výskumných pracovníkov a doktorandov. Zdôraznila tiež zachovanie príspevkov za celoživotné vzdelávanie.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek dodal, že odborári sa dlhodobo snažili o zvýšenie platov v školstve. Vysvetlil, že zvyšovanie platov je výsledkom kolektívnej zmluvy. Podľa jeho slov sa tak platy začínajúcim učiteľom zvýšili medzi prvým januárom 2019 a prvým januárom 2020 o viac ako 30 percent, pri ostatných s praxou viac ako osem rokov, je to okolo 22 percent.

Na otázku, či bude zvyšovanie platov pokračovať a kedy na Slovensku dosiahnu úroveň vyspelých európskych krajín, odpovedala ministerka tým, že už teraz sú priemerné mzdy v rezorte vyššie ako mzda v národnom hospodárstve. V roku 2027 by podľa jej slov mohli platy v školstve na Slovensku dosiahnuť úroveň 85 percent miezd vysokoškolsky vzdelaných ľudí v ekonomike, tak ako je to v krajinách OECD. Vyplýva to podľa jej slov z Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ak sa zachová rast platov aj naďalej.M. Lubyová je s návrhom štátneho rozpočtu na ďalší rok spokojná, teší ju zvýšenie


inisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) by malo v budúcom roku dostať o zhruba 220 miliónov eur viac. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) je s návrhom štátneho rozpočtu spokojná. Povedala to po rokovaní tripartity k návrhu rozpočtu na ďalší rok.

"Celkovo som spokojná. Máme zvýšenie asi o 220 miliónov oproti minulému roku, ktoré sa týka najmä zabezpečenia valorizácie platov. Máme zvýšenie asi o 35 miliónov na rôzne transfery, z toho najvýraznejšia položka je na dofinancovanie Agentúry na podporu výskumu a vývoja," priblížila Lubyová. Otvorené sú podľa jej slov ešte niektoré otázky, ide však len o menšie sumy. Z výrazného zvýšenia v rezorte sa teší.Na otázku, či sú v rozpočte garantované výdavky na zvyšovanie platov a príspevkov v školstve odpovedala tým, že valorizácia funguje na princípe zvyšovania tarifných platov a od toho sa odvíjajú ďalšie príplatky. Nemyslí si, že tieto čísla by mali byť ohrozené z dôvodu, že by nemal byť zvýšený rozpočet. "Štátny rozpočet sú agregátne čísla, čiže tam vždy dochádza ešte k nejakým zvýšeniam v priebehu," dodala s tým, že sa v ňom ráta aj s rezervami.

Rezort školstva by mal mať v budúcom roku k dispozícii celkovo 1,58 miliardy eur, čo predstavuje oproti roku 2019 nárast zhruba o 221 miliónov eur (16,2 percenta). Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky, ktorý na pondelkové rokovanie tripartity predložil sociálny partner. Popoludní sa bude návrhom zaoberať vláda.

Rezort má mať k dispozícii celkové výdavky 1,58 miliardy eur, z toho prostriedky štátneho rozpočtu v sume 1,46 miliardy eur a prostriedky zo štrukturálnych fondov vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu v sume 126 miliónov eur. V medziročnej zmene výdavkov rezortu by malo byť zarátané napríklad aj zvyšovanie platov v rezorte či zvýšenie výdavkov na zabezpečenie účasti na olympijských hrách a paralympijských hrách Tokio 2020.