Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

M. Madro: Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je stále vysoká

Ilustračné foto. Foto: TASR Dano Veselský

Ľuďom odporúča, aby mužov čeliacim duševným problémom povzbudili k tomu, aby o svojich problémoch hovorili.

Bratislava 20. júna (TASR) - Stigmatizácia psychických ťažkostí u mužov je ešte stále vysoká. Muži by sa za duševné problémy nemali hanbiť. Pre TASR to uviedol psychológ z internetovej poradne IPčko Marek Madro v súvislosti s júnom, ktorý je mesiacom duševného zdravia mužov.

"Cestu vyhľadania odbornej pomoci u mužov môže ovplyvniť kultúra, otcovstvo aj socioekonomický status. Tieto stigmy sú skutočné a hlboko postihujú mužov," tvrdí psychológ. U mužov sa to podľa neho často spája aj generačnými mýtmi o tom, že majú byť silní, nemajú si priznávať problémy, nemajú plakať a byť "baby".

"Výchova a vzory učia mužov vyrovnať sa s problémami sami alebo používať nezdravé správanie pri zvládaní," poznamenal Madro. Doplnil, že u mužov je tiež väčšia tendencia hľadať únikové správanie, napríklad užívanie alkoholu, drog či ponorenie sa do práce. V kontexte regiónov je podľa Madra v Bratislavskom kraji menšia stigmatizácia, menej stereotypov a viac príležitostí na získanie pomoci. Zahraničné štúdie potvrdzujú, že v menších mestách a na dedinách je riziko samovrážd vysoké práve pre stigmu a menej príležitostí na pomoc.

V pokusoch o samovraždu majú podľa svetových štatistík vyššie percentuálne zastúpenie ženy. U dokonaných samovrážd sú to však podľa Madra muži. Aj spôsob, ktorým sa rozhodnú ukončiť život, je fatálnejší. "Keď prežívame náročné situácie, tak kľúčovú úlohu zohráva práve komunikácia. Ženy majú väčšiu tendenciu vyhľadať a požiadať o pomoc, vnímajú to menej stigmatizujúco," poznamenal psychológ.

Ľuďom odporúča, aby mužov čeliacim duševným problémom povzbudili k tomu, aby o svojich problémoch hovorili. Môžu im tiež povedať o možnostiach odbornej pomoci. "Nepoučujte, nemudrujte, neraďte, čo má robiť. Nemoralizujte a nehovorte vety ako 'bude dobre', 'iní ľudia majú iné a horšie problémy', 'aj ja som to zažil'," poradil Madro s tým, aby ľudia duševné problémy nebagatelizovali a nevyvolávali pocit zahanbenia.

Na prevenciu psychických problémov je podľa Madra dobrý každodenný pohyb, dychové cvičenia či relax. Odporúča aj bezpečné "vypustenie pary". "Búchajte do boxovacieho vreca, vankúša, spievajte pri hlasnej hudbe alebo si nájdite odľahlé miesto, kde budete z plných pľúc kričať," špecifikoval. Odborník dodal, že je dôležité dopriať si zdravú a vyváženú stravu, spánok, nastaviť si denný režim a nepožívať drogy a alkohol. Taktiež odporúča byť v kontakte s ľuďmi, ktorým človek dôveruje, cíti sa pri nich bezpečne a prijato.